Yatırım yapmaya başla!

Instagram’da Kullanıcı Verilerini Sızdıran Yeni Üçüncü Parti Uygulama Tespit Edildi

Instagram’da üçüncü parti uygulamalar veri ihlali ile gündeme gelmeye devam ediyor.
Instagram’da Kullanıcı Verilerini Sızdıran Yeni Üçüncü Parti Uygulama Tespit Edildi

Sosyal medya devi Instagram son yılların en popüler uygulamalarında başı çekiyor. Platform milyonlarca kullanıcının paylaşım yaptığı ve birbirleri ile etkileşimde bulunduğu dev bir sosyal ağ haline geldi. Bu durum beraberinde uygulamada çok sayıda kişisel verinin toplanmasına neden oluyor. Instagram son dönemde yaptığı bazı değişiklikler ile özellikle stalk yapan kullanıcılara yönelik kısıtlamalara imza attı.

Bunların başında ise beğeni sayılarının gizlenmesi yer alıyor. Yine geçtiğimiz günlerde takip sekmesinin kaldırılması kullanıcıların tepkisini toplayan bir diğer değişiklik olmuştu. Bu kararlar sonrasında stalk yapmak isteyen kullanıcılar platformun bünyesinde yer alan üçüncü parti uygulamalara yöneldi. Ancak bu uygulamalar kişisel izinler talep ettiğinden veri güvenliği açısından risk teşkil ediyor.

Geçtiğimiz günlerde üçüncü parti takip uygulaması Like Patrol bu sebeple Instagram tarafından kaldırılmıştı. Kısa süre içerisinde de Apple’dan benzer bir hamle geldi ve App Store’dan aynı uygulama kaldırılmak durumunda kaldı. Şimdi benzer yeni bir uygulamanın kullanıcı güvenliği için tehlike oluşturduğu belirtiliyor.

Ghosty Özel Bilgileri Topluyor

Ghosty Özel Bilgileri Topluyor

Like Patrol’un kaldırılmasının ardından Instagram’da daha tehlikeli olarak nitelenen yeni bir üçüncü parti uygulama dikkat çekiyor. Ghosty adlı uygulama, indirme işlemi yapanlardan başka bir kişiyi davet edilmesini istiyor. Bu sayede uygulama kendisini daha fazla kullanıcıya indirtiyor ve kullanıcı sayısını artırıyor. Ancak olay bundan ibaret değil. Bununla beraber uygulamayı yükleyen kullanıcılardan kişisel verileri talep ediyor.

Toplanan veriler arasında gizli Instagram hesapları da yer alıyor ve bu platformun kurallarını ihlal eden bir durum. Sosyal medya devi uygulamanın geliştiricilerini uyarıyor. Uygulama ise verilerini topladığı kullanıcılardan para istiyor. Pek çok kişinin mahrem bilgilerinin bu şekilde toplandığı belirtiliyor.

Ödeme yapmaktan kaçınan kişilere ise uygulama tarafından reklam gösterimleri yapılıyor. Ghosty uygulaması şu an için Play Store’da 500 bin kişi tarafından indirilmiş durumda. Veri ihlali yaptığı sebebiyle kısa süre önce App Store’dan bu uygulama kaldırıldı.

Uygulamanın Kaldırılması Bekleniyor

Uygulamanın Kaldırılması Bekleniyor

Ghosty uygulamasının yaklaşık 7 aydır kullanımda olduğu ve çok sayıda kişinin verilerini topladığı belirtiliyor. Bu zamana kadar uygulamaya herhangi bir yaptırım gelmemiş olması da şaşırtıcı. Hem Google hem de Facebook, kendi mağazalarında bu uygulamayı şu ana kadar sadece uyarmakla yetindi. Gelen bilgiler ise hem Google’ın hem de Facebook’un Ghosty adlı uygulamayı kendi platformlarından kaldıracağı yönünde.

Facebook’un son yıllarda sıkça veri ihlalleri ile adından söz ettirmesi kullanıcılar açısından daha endişeli bir hal yaratıyor. Söz konusu üçüncü parti uygulamaların gizli Instagram hesaplarına erişim sağlaması olayın boyutunu gözler önüne seriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum