Yatırım yapmaya başla!

Instagram Küçük Yaştaki Kullanıcıların Sağlığı için Risk Oluşturan Reklamları Kısıtlıyor

Popüler sosyal medya platformu Instagram, 18 yaş altındaki kullanıcılara yönelik zayıflama ve estetik ameliyatı konulu reklamlarda kısıtlamaya gidiyor.
Instagram Küçük Yaştaki Kullanıcıların Sağlığı için Risk Oluşturan Reklamları Kısıtlıyor

Facebook’un çatısı altındaki sosyal medya uygulaması Instagram, son yıllarda popülerlik anlamında büyük yol katetti. Uygulamanın belki kullanıcı sayısı henüz Facebook’a yetişemedi ancak popülerlik anlamında tüm sosyal medya platformlarını geride bıraktığı söylenebilir. Dünyaca ünlü tanınmış isimler bu mecra üzerinden milyonlarca takipçisi ile iletişime geçebiliyor. Mecranın bu denli büyümesi reklam faaliyetlerinde de yoğun artış yaşanmasına neden oluyor.

Yapılan reklamlar arasında ise son dönemde zayıflama ürünlerinin başı çektiği görülüyor. Dünyaca ünlü pek çok isim almış oldukları sponsorluk ile takipçilerine zayıflama ya da estetik ameliyat gibi sağlık anlamında tanıtımlar gerçekleştiriyor. Milyonlarca kullanıcının buluşma noktası olan Instagram’da 18 yaş altı grup oldukça yaygın. Sosyal medya devi bu kullanıcıların yanlış bilgilendirilmesi adına onlara yapılacak bazı reklam gösterimlerini kısıtlamaya hazırlanıyor.

Instagram’dan Reklam Kısıtlaması

Instagram’dan Reklam Kısıtlaması

Son yıllarda Instagram’ın sürekli büyümesi ile beraber uygulamanın reklamdan geçilmediği kullanıcılar tarafından sürekli dile getirilen bir konu. Bu reklam türleri arasında ise zayıflama ürünleri başı çekiyor. Daha önce de küresel bazda zayıflama ürünlerinin bu denli yaygın bir şekilde tanıtımının yapılması tartışma konusu olmuştu.

Bu reklamlar her yaştan kullanıcıya gösteriliyor ve özellikle yaşı küçük kitle için risk oluşturabiliyor. Sosyal medya devi bu konuyla ilgili ilk kez resmi olarak harekete geçeceğini duyurdu. Alınan karar ile platformdaki 18 yaş altındaki kullanıcılara zayıflama ürünlerine dair reklamlar kısıtlanacak. Son dönemde sıkça rastlanan estetik ameliyatlara yönelik tanıtımlara da bu çerçevede kısıtlama getirilecek.

Uygulamada yüksek takipçi sayısına sahip olan influencerların para karşılığı yapmakta olduğu bu reklamlara yönelik yeni bir düzenleme getirilmiş olacak. Kısıtlanacak olan reklamlar için bazı kriterler söz konusu. Eğer reklam zayıflama ile ilgili sıra dışı bir iddiada bulunursa ya da bir indirim koduna sahip ise tamamen kaldırılacak. Instagram özellikle 18 yaş altındaki kullanıcıların asılsız bilgiye kendi platformu üzerinden ulaşmasını istemiyor.

Instagram Sağlıksız İlaç Tüketimini İstemiyor

Instagram Sağlıksız İlaç Tüketimini İstemiyor

Son yıllarda yapılan tanıtımların etkisiyle beraber insanlar ilaç tüketiminde bilinçsiz bir şekilde hareket etmeye başladı. Burada sosyal medya uygulamalarında çıkan yoğun reklam gösterimlerinin önemli rol oynadığı biliniyor. Instagram’ın halihazırdaki reklam politikaları aslında bu tarz reklamları denetliyordu. Ancak artık daha sıkı denetim getirilecek ve özellikle küçük yaştaki kullanıcı kitlesi korunacak.

Instagram’da hayata geçen reklam politikasının ilerleyen dönemde Facebook’ta da aktif hale gelmesi bekleniyor. Facebook bilindiği üzere 2.5 milyarı aşkın kullanıcıya sahip ve dünyanın en büyük sosyal medya ağı konumunda. Burada da benzer reklamlara sıkça rastlamak mümkün. Uygulamaya konan yeni reklam politikası sonrası ünlü isimler benzer tanıtımları yapmaya devam edecek mi merak konusu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum