Yatırım yapmaya başla!

Instagram’da Kişiye Özel Yorum Kısıtlama Dönemi Başlıyor

Popüler sosyal medya uygulaması Instagram, rahatsız edici yorumlara yönelik kullanıcı dostu bir özellik geliştirdi.
Instagram’da Kişiye Özel Yorum Kısıtlama Dönemi Başlıyor

Son yılların en popüler sosyal medya uygulamaları arasında Instagram’ın başı çektiğini söyleyebiliriz. Facebook’un sahibi olduğu uygulama milyonlarca kullanıcının buluşma noktası olmaya devam ediyor ve her geçen gün yeni özellikler ile donatılıyor. Platformun bu denli büyük bir mecra olması siber zorbalığı da beraberinde getiriyor. Özellikle yüksek takipçiye sahip hesapların yaptığı paylaşımların altında uygunsuz ve rahatsız edici nitelikte çok sayıda yoruma rastlamak mümkün.

Sosyal medya platformları kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunmak adına siber zorbalığı önlemek istiyor ve yeni özellikler geliştiriyor. Instagram’a gelen son özellik ise bu anlamda kullanıcıların işini epey kolaylaştıracaktır. Şirket rahatsız edici yorumların kısıtlanmasına imkan sağlayan bir özellik geliştirdi. Restrict adı verilen özellik ile kişiye özel yorumlar kısıtlanabilecek ve o yorumları paylaşım sahibinden başka kimse görmeyecek.

Instagram’da Yorumlar Kısıtlanacak

Instagram’da Yorumlar Kısıtlanacak

Başta Instagram ve Twitter olmak üzere popüler sosyal ağlarda kullanıcıların rahatsız eden konuların başında uygunsuz yorumlar geliyor. Bu yorumlar arasında taciz ve küfür gibi pek çok uygunsuz içeriğe rastlamak mümkün. Sosyal medya devi kullanıcıların işini kolaylaştırmak adına beğeni toplayacak bir özellik geliştirdi. Paylaşım sahipleri diledikleri kişilerin yorumlarını kısıtlayabilecek.

Yorumları kısıtlanan kişilerin göndermiş olduğu metinler paylaşım sahibi kişi dışında kimse tarafından görülmeyecek. Yorumu kısıtlanan kullanıcılar engellendikleri kişinin Instagram’da etkin olup olmadığını ya da mesajlarını okuyup okumadığını görme şansına sahip olmuyor. Paylaşım altında rahatsız edici yorum yapan kişinin üzerine gelerek ‘yorumu kısıtla’ seçeneğine tıklamak yeterli olacak.

Bu noktadan sonra yorum gönderen kişi hiçbir şey olmamış gibi devam ediyor ancak engellendiğinden haberi olmuyor. Özellik kullanıcı isteğine bağlı olarak açılıp kapatılabiliyor. Aslında halihazırda Instagram’da kullanıcılar engellenebiliyor ancak bu kişiler farklı hesaplar ile yeniden saldırıya geçebiliyor. Yorum kısıtlama özelliği karşı taraftan habersiz çalıştığı için bu durumun da önüne geçilmiş olacak.

Instagram’da Zorbalık Hızla Artıyor

Instagram’da Zorbalık Hızla Artıyor

Sosyal medya devinin her geçen gün kullanıcı sayısını artırması ile beraber siber zorbalık faaliyetlerinde de belirgin bir artış söz konusu. Instagram ekibinin geliştirdiği özellikler kullanıcı deneyiminin olumsuz etkilenmemesi adına sunuluyor.

Son yorum kısıtlama özelliğine dair uzmanlardan da dikkat çeken açıklamalar geldi. Pace Üniversitesi’nden Randi Priluck açıklamasında “Instagram’ın bir şeyi yapması, hiçbir şey yapmamaktan iyidir. Ancak soru şu: Bu ne kadar işe yarayacak?” diye konuştu.

Ayrıca ABD’de geçtiğimiz yapılan bir araştırma ülkedeki gençlerin yarısından fazlasının dijital ortamlarda zorbalık faaliyetlerinde bulunduğunu ortaya koydu. Siber zorbalık alanında araştırmaları ile tanınan Dr Sameer Hinduja yorum kısıtlama özelliğine dair “Özelliğin ne derecede işe yaradığını ve kritik Instagram kullanıcıları kitlesinin bu özelliği kullanıp kullanmadığını görmemiz gerekiyor” açıklamasında bulundu. Sosyal medya devi daha önceden de atılan yorumların saldırgan nitelikte olup olmadığını anlamak adına yapay zeka temelli araç geliştirmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum