Yatırım yapmaya başla!

Instagram Keşfet Sekmesindeki İçeriklerin Nasıl Belirlendiğine Dair Bilgilendirme Yaptı

Instagram’da en çok kullanılan bölümlerden biri olan Keşfet alanında yer alan içeriklerin nasıl belirlendiği açıklandı.
Instagram Keşfet Sekmesindeki İçeriklerin Nasıl Belirlendiğine Dair Bilgilendirme Yaptı

Son yılların en popüler sosyal medya uygulamaları arasında Instagram’ı gösterebiliriz. Facebook’un sahibi olduğu popüler platform her geçen gün daha fazla kullanıcıya ulaşıyor. Şirket bununla beraber kullanıcı deneyimini artırmak adına sürekli yeni özellikler geliştiriyor. Geçtiğimiz günlerde beğeni sayısını gizleyerek kullanıcılardan olumsuz yönde geri dönüşler alan sosyal medya devi, sevilen bölümlerini ise sürekli iyileştirmeye devam ediyor. Instagram’ın en sevilen alanlarından birisinin Keşfet bölümü olduğunu söyleyebiliriz.

Kullanıcılar bu alandan en popüler içeriklere kolayca ulaşabiliyor ve yeni etkileşimler kurabiliyor. Burada yer alan içeriklerin kullanıcıyı kendisine çekmesi gerekiyor. Sosyal medya devi bu bölümdeki içeriklerin nasıl hazırlandığına dair açıklamalarda bulundu. Şirket yapay zeka yardımı ile Keşfet bölümünün en iyi görünüme büründüğünü belirtiyor. Kullanıcıların büyük bölümünün buradaki paylaşımlara bakmaktan ziyade yeni hesap arayışında olduğu ifade ediliyor.

Instagram’dan Keşfet Açıklaması

Instagram’dan Keşfet Açıklaması

Son yıllarda teknoloji şirketlerinin büyük bölümü yapay zekaya yönelik yaptığı yatırımlar ile öne çıkıyor. Bu şirketler arasında Facebook’un da kullanıcı deneyimini artırmaya yönelik sürekli iyileştirmeler yaptığı biliniyor. Şirket yayınladığı blog yazısında Instagram’ın Keşfet bölümünde yer alan içeriklerin nasıl belirlendiğine dair açıklamalarda bulundu. Tahmin edileceği üzere platformun yapay zeka algoritması burada başrolü oynuyor.

Instagram algoritması kullanıcıların ilgi alanlarını analiz ediyor ve Keşfet bölümünde bu alanlara yönelik paylaşımlara yer veriyor. Dünyanın her bir yanında ilgili paylaşımlar arasında bir eleme yapılıyor ve en çok beğenilecek 25 paylaşım kullanıcıların karşısına çıkarılıyor. Sosyal medya devi asılsız bilgi içeren paylaşımların belirlendiğinde hangi kriterlerin kullanıldığına dair soruları ise cevapsız bırakmayı tercih ediyor.

Bu açıklamanın yapılmaması ise sürpriz değil. Algoritmanın açıklanması kötüye kullanım peşinde koşan kullanıcılar için bir yol haritası olacaktır. Instagram mühendislerinden Ivan Medvedev açıklamasında “Ayrıca, aşı yanlış bilgilerini proaktif olarak tespit etmek ve otomatik önlem almak için AI modellerini eğitiyoruz.” ifadelerine yer veriyor.

Keşfet’i Kullanıcılar Şekillendirebilir

Keşfet’i Kullanıcılar Şekillendirebilir

Instagram’ın açıklamasında dikkat çeken bir diğer nokta ise Keşfet bölümünü kullanıcıların kendilerine göre şekillendireceği yönünde. Algoritma kullanıcıların ilgi alanlarına yönelik olarak bu bölümü her seferinde yeniden düzenliyor. Kişiler görmek istemedikleri paylaşımları ‘Bunun Gibi Daha Az Gönderi Gör’ aracını kullanarak işaretleyebilirler.

Bununla beraber kullanıcılar takip ettikleri ve etkileşim kurdukları içeriklerde seçici olarak kendi Keşfet bölümlerinin niteliği hakkında söz sahibi olabilirler. Yapay zekada yaşanacak gelişmeler ile Instagram’ın Keşfet sekmesinin çok daha kullanıcı dostu hale geleceğini söyleyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum