Yatırım yapmaya başla!

Instagram’da Irkçılık Karşıtı Paylaşımlardan Bazıları Spam Korumasına Takıldı

Popüler sosyal mecra Instagram’da siyahilere destek içeren bazı mesajlar spam korumasına takıldı.
Instagram’da Irkçılık Karşıtı Paylaşımlardan Bazıları Spam Korumasına Takıldı

Sosyal medya devi Instagram son yıllarda kazandığı popülerlik ile milyonlarca kişiye ev sahipliği yapıyor. Şirket sunduğu deneyimi iyileştirmek adına yeni özellikler geliştirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde bu çerçevede IGTV’deki videolardan para kazanmaya imkan sağlayan proje için deneme sürecinin başladığı duyuruldu.

Sosyal mecra kullanıcıların güvenliğini sağlamak adına uygulamada pek çok korumaya yer veriyor. Bu çerçevede Instagram’da uzun zamandır anti spam koruması kullanılmakta. Sosyal medya uygulamalarında spam içerikli mesajlara sıkça rastlamak mümkün olmakta.

Dolayısıyla bu gibi faaliyetlerin engellenmesi için anti spam teknolojileri sürekli güncelleniyor. Son günlerde bu koruma ırkçılık karşıtı söylemlere karşı yapılan paylaşımları da kaldırmaya başladı. #blacklivesmatter hashtagi ile yapılan paylaşımlarda bazı kullanıcılar ‘işlem engellendi’ mesajı ile karşılaştı.

Instagram Bazı Mesajları Yanlışlıkla Engelledi

Instagram Bazı Mesajları Yanlışlıkla Engelledi

Bilindiği üzere son günlerde ABD ırkçılık karşıtı protestolar ile çalkalanıyor. Minneapolis’te bir polis memuru siyahi George Floyd’u gözaltına aldığı sırada öldürdü. Bu durum ülkede pek çok eyalette ayaklanmaya neden oldu. Milyonlarca insan protesto yürüyüşlerine katılıyor ve beraberinde mağazalarda yağma olayları yaşanıyor. Bu durum sosyal medyada da gemiş yankı bulmuş durumda.

Instagram, Twitter, Facebook gibi mecralarda aralıksız olarak konuyla ilgili paylaşımlar yapılıyor. #blacklivesmatter hashtagi ile Instagram’da yapılan bazı paylaşımlar spam korumasına takıldı. Konuyla ilgili paylaşım yapmak isteyen kullanıcılar, “Bu eylem engellendi. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz. Topluluğumuzu korumak için belirli içeriği ve işlemleri kısıtlıyoruz. Bir hata yaptığımızı düşünüyorsanız bize bildirin.” uyarısı ile karşılaştı.

Anti Spam Koruması Neden Oldu

Anti Spam Koruması Neden Oldu

Şirket bu sorunun anti spam korumasından dolayı kaynaklandığını açıkladı.

Sosyal medya devi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “#blacklivesmatter hashtagini kullanırken veya ilgili yayınları yeniden paylaşırken bazı kişilerin yanlış şekilde ‘eylem engellendi’ mesajlarıyla karşılaştıklarının farkındayız. Instagram’da spam ile mücadelede hızla artan etkinliği tespit eden teknolojimiz var.

#Blacklivesmatter ile paylaşılan içerikteki artış göz önüne alındığında, bu teknoloji yanlış bir şekilde devreye giriyor. Bu sorunu olabildiğince çabuk çözmek için araştırmalarımızı sürdürüyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Instagram’ın bu koruması bazı kişiler tarafından ırkçılık karşıtı paylaşımları engellediği yorumlarının yapılmasına neden oldu. Ancak şirket yetkilileri böyle bir amaçlarının olmadığının altını çiziyor. Sosyal medya devi ayrıca son dönemde hikaye yüklemelerinde yaşanan bir sorun olduğunu ve bunu düzeltmek için çalışma yaptığını açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum