Yatırım yapmaya başla!

Instagram Fotoğraflarını Binlerce Dolara Satan Ressam

Instagram Fotoğraflarını Binlerce Dolara Satan Ressam

Bugünkü dünya, sanki kendi ekseni etrafında değil de sosyal medya etrafında dönüyor gibi, değil mi? Hepinizin, bu yargıya gönülden katıldığınızı duyar gibiyim. Zira, insanlar artık ne yiyip ne içtiklerine kadar hayatlarındaki hemen her şeyi sosyal medyada paylaşıp, kaç beğeni ve yorum aldıklarını takip eder oldular. Peki, fotoğraflarımızı paylaştığımız sosyal medya platformlarının bazen de bir tehlike olabileceğini de düşünüyor muyuz? Belki de nasıl tehlikeli olabilir ki diye düşünüyorsanız, size hemen şöyle açıklayalım. Örneğin; insanların beğenisini kazanmak için bir sürü güzel ve ilginç fotoğraflarımızı yüklediğimiz siteleri, sonuçta binlerce belki de milyonlarca insan görüyor. İsterlerse sizin fotoğrafınızı izninizi almadan farklı yerlerde kullanabiliyorlar, yanılıyor muyum?

Bir sabah uyanıyorsunuz ve size ait olan bir fotoğrafınızın oldukça büyük paralar karşılığında satıldığını öğreniyorsunuz. Bu sizin için rahatsız edici bir durum olmaz mıydı? Elbette, çoğu kişi böyle bir durum karşısında şok olur ve ne yapacağını bilemezdi. İşte bugünkü haberimiz de tam da böyle bir durumla ilgili olup, ressam Richard Prince’nin başka insanların fotoğraflarını çalarak onları sergilerde yüzlerce dolar karşılığında satmasını konu alan bir yazı niteliğindedir. Dilerseniz mahkemelerin yasal dedikleri bu hırsızlık olayını daha yakından inceleyelim.

İşte karşınızda Instagram’dan çaldığı fotoğraflarla binlerce dolar kazanan Richard Prince…

Richard Prince ve Instagram Hırsızlığı

Richard Prince ve Instagram HırsızlığıOldukça şaşırtıcı değil mi? insanlar artık nerelerden para kazanacakları konusunda akla gelmeyecek yöntemler üretiyorlar! Bu yöntemlerin en ilginçlerinden birini bulan da şüphesiz Amerikalı çılgın ressamdır. New York’ta yaşayan ressam, başka insanların Instagram’daki fotoğraflarından beğendiklerini kullanıp, üzerlerinde yaptığı birkaç küçük değişiklikle onları sanat galerilerindeki sergilerde satışa çıkartıyor. Tartışmalı ressam, bu eserlerden oldukça fazla para kazanıyor ve fotoğrafın sahibinin genellikle bundan haberi bile olmuyor. Örneğin; geçtiğimiz senenin Eylül, Ekim aylarında yapılan sanat gösterisinde, Richard Prince’ye ait 38 parça 48×65 inç boyutlarına getirilmiş, başkalarına ait sosyal medya fotoğrafları bulunuyordu. “Yeni Portreler” ismi verilen koleksiyon NYC’de bulunan Gagosian Galerisi’nde sergilenmiş olup, içerisinde neredeyse 100.000 dolar karşılığında satılmış olan fotoğraflar da vardı.

Richard Prince ve Instagram HırsızlığıGeçtiğimiz günlerde tıpkı bunun gibi bir başka sergide, 90.000 dolar karşılığında satılan Doe Deere’nin bir fotoğrafı talihsiz kızdan habersizce sergilendi. Ertesi gün uyandığında, arkadaşlarından aldığı mesajlar sayesinde fotoğrafının kullanıldığını ve 90.000 dolar karşılığında satıldığını öğrenen Doe Deere, daha sonra yine Instagram aracılığıyla şu açıklamayı yaptı: “Evet, NYC’de Frieze Galeri’de sergilenmiş olan benim fotoğrafım. Bu bir yağlıboya çalışma değil, benim ekran resimlerimden bir tanesi. Ben sanatçıya, fotoğrafımın kullanılması için izin vermedim ama bu işin arkasına düşecek de değilim. Bu işin nasıl sonuçlanacağını da bilmiyorum” şeklinde açıklama yaptı.

Doe Deere’nin yaşadığı bu olayın bir benzeri de 2011 yılında Patrick Cariou isimli bir fotoğrafçının başına geldi. Ancak Doe Deere’nin aksine fotoğrafçı, kendisinin haberi olmadan kullanılan fotoğrafı yargı yoluna başvurdu. İlk başta fotoğrafçının lehine sonuçlanan mahkeme kararı ne yazık ki 2013 yılında bozuldu ve hakim fotoğrafın kullanımının yasal olarak uygun olduğuna karar verdi. Fotoğrafçı Patrick Cariou’nun ise bu kararın karşısında üzülmekten başka yapabileceği bir şey kalmamıştı. Ancak bu şekilde, başkalarının fotoğraflarında birkaç küçük değişiklik yaparak para kazanan Richard Prince ise banka hesaplarını doldurmaya devam etmektedir.

Mahkemenin adil kullanım olarak nitelendirdiği bu durum, sizce de yeterince adil mi? Eğer, Richard Prince’nin tarafını tutarak, başkalarının fotoğrafını çalan sanatçının davranışının etik olduğunu düşünüyorsanız; sanatçının çaldığı ve kullandığı fotoğraflardan birisi size ait olsaydı, acaba o zaman da yine aynı şeyi düşünür müydünüz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum