Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Instagram Fenomeni Takipçilerinden 2.5 Milyon Dolar Bitcoin Çalmakla Suçlanıyor

Influencer Jay Mazini'nin Bitcoin almaları için takipçilerine sahte banka havalesi onay sayfalarının görüntülerini gönderdiği iddia edildi.
Instagram Fenomeni Takipçilerinden 2.5 Milyon Dolar Bitcoin Çalmakla Suçlanıyor

Instagram’da bir fenomen, 2,5 milyon dolar değerindeki Bitcoin ile takipçilerini dolandırdığı iddiasıyla suçlanıyor. İddiaya göre Jay Mazini adlı fenomen, 1 milyon takipçisine Bitcoin karşılığında yanlışlıkla nakit para transferleri gönderdiğini iddia ederek kurbanları kendisine kripto para göndermeye teşvik etti..

ABD Adalet Bakanlığı şikayetin ardından harekete geçti ve soruşturma FBI tarafından yürütülüyor. FBI Sorumlu Direktör Yardımcısı William F. Sweeney, fenomen ismin sosyal medya kişiliğini kullanarak takipçilerini Bitcoin’lerini satmaya ikna ettiğini belirtiyor.

Instagram’da Milyon Dolarlık Dolandırıcılık

Instagram’da Milyon Dolarlık Dolandırıcılık
Kaynak: Instagram

Bakanlık belgelerine göre influencer, takipçilere Bitcoin için piyasa değerinin %3,5 ila %5’i arasında ödeme yapmayı teklif etti ve geleneksel kripto borsalarının ne kadar Bitcoin satın alabileceğini sınırladığını iddia etti.

İddia edilen dolandırıcılık, ocak-şubat ayları arasında gerçekleşti. Mazini, Twitter ve Instagram’da takipçilerinden kripto para satın alma talebinde bulundu. Bu süre zarfında, Bitcoin’in fiyatı yaklaşık 29.000 dolardan 49.000 doların üzerine çıktı. Şikayete göre Bitcoin 14 Şubat’ta 47.000 dolar civarında değerlendiğinde, davalı Bitcoin’i 52.500 dolardan satın almayı teklif etti.

Mazini’nin hayranlarından Bitcoin’i aldıktan sonra, üzerinde anlaşmaya varılan fiyatları yansıtmak için sahte ödeme makbuzlarını geri gönderdiği iddia ediliyor. Yapılan şikayete göre Mazini, takipçilerinden biriyle 2.56 milyon dolara 50 BTC satın almak için pazarlık yaptı ve satıcı, karşılığında sadece 500.000 dolar alacak şekilde BTC miktarını gönderdi. Mazini suçlu bulunduğu takdirde 20 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum