Yatırım yapmaya başla!

Instagram CEO’su Dinleme İddialarına Yönelik ‘Tesadüf’ İfadesini Kullandı

Instagram’a dair kullanıcılar uzun zamandır dinlendiklerini iddia ediyor. Sosyal medya devinin CEO’su Adam Mosseri ise konuyla ilgili tesadüf açıklamasında bulundu.
Instagram CEO’su Dinleme İddialarına Yönelik ‘Tesadüf’ İfadesini Kullandı

Instagram’ın son yıllarda kullanıcı sayısında yaşadığı büyük artış, sosyal medyanın en popüler uygulamalarından biri haline gelmesini sağladı. Milyonlarca kullanıcının buluşma noktası olan Instagram’da reklam gösterimleri de büyük öneme sahip. Bu reklam gösterimleri hem reklam verenler için hem de Instagram için yüksek gelirler anlamına geliyor.

Tabi gösterilen reklamların kullanıcıya yönelik olması, verimlilik anlamında önemli. Uygulama kullanıcıların arama tarzlarına yönelik reklamlar çıkarıyor. Kişilerin beğenilerine yönelik reklamlar çıkaran Instagram, bu sayede daha yüksek gelir elde etmeyi amaçlıyor. Ancak bu konuyla ilgili uzun zamandır Instagram’a yönelik dinleme yaptığına dair iddialar gündeme geliyordu.

Sosyal medya devinin CEO’su Adam Mosseri, şirkete yönelik dinleme iddialarına dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ünlü isim aramalara dayalı reklam gösterimi yaptıklarını ifade etti ve kullanıcıları dinledikleri iddialarını yalanladı.

“Dinleme İddiası Gerçekçi Değil”

“Dinleme İddiası Gerçekçi Değil”

Instagram’da pek çok kullanıcı günlük hayatta konuştuklarının karşılarına reklam olarak çıktığından bahseder. Bu durum “Instagram bizi dinliyor mu?” sorusunun sorulmasına neden oluyor. Hiç kuşkusuz böyle bir durum gerçekse veri gizliliği için büyük bir ihlal söz konusu. Halihazırda Facebook’un veri skandalları ile dünya gündemini meşgul etmesi, bu iddialarda artış yaşanmasına neden oluyor.

Instagram’ın CEO’su Adam Mosseri, katıldığı bir televizyon programında dinleme iddialarına yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Sosyal medya devinin patronu, kullanıcılara gösterilen reklamların yapmış oldukları aramalara göre şekillendiğini söyledi. Dinleme iddialarına yönelik ise “şans eseri” ifadesini kullandı.

Dinleme ihtimalinin gerçekçi bir ihtimal olduğunu söyleyen Mosseri, “Olabilecek iki yol var. Birisi aptalca şans, ki olabilir. İkincisi bir şeyden bahsediyor olabilirsiniz çünkü bu çok önemlidir. Bu tür içeriklerle daha yakın zamanda etkileşime girdiniz. Gerçekten yemek ve restoranlara giriyorsunuz. Facebook ya da Instagram’da bir restoran gördünüz ve gerçekten çok seviyorsunuz. Bence bu tür şeyler gerçekten sık sık gerçekleşiyor.” diye konuştu.

Instagram Kullanıcı Hareketlerini İzliyor

Instagram Kullanıcı Hareketlerini İzliyor

Mosseri’nin dinleme iddialarını reddetmesi kullanıcıları ne kadar tatmin eder bilinmez. Ancak popüler sosyal medya uygulamasının milyonlarca kullanıcının her hareketini izlediği biliniyor. Kullanıcıların uygulamada yapmış olduğu aramalar, takip ettiği sayfalar ve yazdıkları yorumlara kadar her aktivitesini inceleyen Instagram, ilgi alanlarına yönelik reklamlar çıkarıyor.

Bu algoritma sadece reklamlar için geçerli değil. Şirket kullanıcıların beğenmesi muhtemel sayfaları da bu kriterlere göre öneriyor. Her şey bir yana milyonlarca kullanıcının konuştukları şeylerin karşılarına reklam olarak çıkması, bu konudaki tartışmaların devam edeceğini gösteriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum