Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Instagram Çaldıkları Hesapları Satışa Çıkaran Bir Foruma Ait Yüzlerce Kişiyi Yasakladı

Instagram OGUsers adlı foruma bağlı yüzlerce kişiyi çalıntı hesapları sattığı gerekçesiyle sattı.
Instagram Çaldıkları Hesapları Satışa Çıkaran Bir Foruma Ait Yüzlerce Kişiyi Yasakladı

Instagram günümüzün en popüler sosyal medya uygulamaları arasında başı çekiyor. Facebook’un sahibi olduğu mecra yeni özellikler ile daha iyi bir deneyime kavuşmaya devam ediyor. Diğer yandan sahtecilik ve dolandırıcılığa karşı da önlemler alınıyor. Bu kapsamda son olarak Instagram’da çalıntı sosyal medya hesaplarını satışa çıkardığı tespit edilen çok sayıda kullanıcı engellendi.

Instagram, çeşitli uygulamalar ve sosyal medya ağlarında yüksek profilli ve yüksek değerli kullanıcı adlarını kontrol etme yolunu hackleyen, gasp eden ve dolandıran OGUsers topluluğunun üyelerine karşı yaptırımda bulundu. Sosyal medya devi bu kullanıcı adlarının ticaretinde yer alan birçok kişinin gerçek kimliklerini ortaya çıkardığını, dolandırıcıların çaldığı bir dizi hesabı devre dışı bıraktığını ve belirlediği kişilere durdurma ve vazgeçme yönünde uyarılar gönderdiğini belirtti.

Instagram Forum Grubunu Banladı

Instagram Forum Grubunu Banladı

Konuyla ilgili gelen son haberler, teknoloji şirketlerinden, siber suç dünyasının yıllarca ortalıkta dolaşan ve taktiklerinde giderek daha cüretkar hale geldiği yönünde. TikTok ve Twitter gibi diğer sosyal medya şirketleri de OGUsers hakkında da bazı önlemler aldığını açıkladı. Sosyal medya şirketlerinin sahte kullanıcıların gerçek adlarını belirlediğini kamuya açıklaması ve onları yasal yollarla tehdit etmesi pek görülmüş bir şey değil.

Instagram topluluk kurallarının ihlal edildiğini ilgili grubun platformlarındaki tüm faaliyetlerini durdurmasını ve 48 saat içinde yanıt verilmesini talep etti. Şirket ayrıca, bu kişilerin geri adım atmaması halinde ek önlemler alabileceğini belirtti. OGUers üyeleri tarafından elde edilen ve satılan yüzlerce yüksek değerli hesap Instagram tarafından devre dışı bırakıldı.

Bu tür hesaplar genellikle, bilgisayar korsanlarının bir şifre almak için Instagram’dan geliyormuş gibi görünen e-postalar gönderdiği kimlik avı saldırıları veya kimlik doğrulamasını geçersiz kılmak için birinin telefon numarasını taklit etmeyi içeren SIM değişimi yoluyla elde ediliyor. Ancak daha yakın zamanda Facebook, değerli hesapları elde etmek için çevrimiçi ve çevrimdışı tacizin yanı sıra saldırıya uğramış çıplak fotoğraflar kullanılarak bu hesapların ele geçirildiğini tespit etti.

Instagram hesapları ticarileştikçe, yüksek takipleri, doğrulama rozetleri veya istenen kullanıcı adlarına sahip olanlar yeniden satış için daha değerli hale geliyor. Söz konusu forum geçtiğimiz yıl Twitter’da dünyaca ünlü insanların hesabının ele geçirildiği ve Bitcoin dolandırıcılığı amacıyla kullanıldığı saldırılarda da gündeme gelmişti. Instagram, insanları sosyal ağda gördüğü suçlardan sorumlu tutmak için yerel kolluk kuvvetleri ve hükümetlerle de işbirliği yaptığını belirtiyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum