Yatırım yapmaya başla!

Instagram’ın Beğeni Sayısını Gizlemesinin İnsanlar Üzerindeki Etkisi Araştırıldı

Instagram’ın yakın geçmişte beğenileri gizlemesinin ardından insanlar üzerindeki etkisi araştırıldı.
Instagram’ın Beğeni Sayısını Gizlemesinin İnsanlar Üzerindeki Etkisi Araştırıldı

Sosyal medya hayatımızın büyük bölümünde yer tutuyor ve dünya genelinde milyonlarca kullanıcı tarafından beğeniyle kullanılıyor. Facebook, Twitter, Instagram başta olmak üzere pek çok popüler mecra aracılığı ile insanlar başkaları ile iletişime geçebiliyor ve paylaşımlarda bulunuyor. Son yılların en popüler uygulamalarının başında ise Instagram’ın geldiğini söyleyebiliriz.

Sosyal medya devi geçtiğimiz aylarda kullanıcılarının tepkisini çeken bir karar almış ve beğeni sayılarını gizlemeye başlamıştı. İnsanlar yapmış olduğu paylaşıma gelen beğenilerin sayısını kendisi görebiliyor. Ancak takipçiler için aynı durum söz konusu değil. Yapılan araştırmalar insanların beğenilme isteğinin her daim yüksek olduğunu gösteriyor.

Sosyal medya uygulamalarında alınan beğeni, kalp gibi geri dönüşler beyindeki ödül merkezini harekete geçiriyor. Instagram ise bu yönde almış olduğu karara sebep olarak ise insanların beğenilere odaklanmaktan ziyade uygulamadan keyif almasını gösteriyor.

Begenilerin Gizlenmesi Araştırıldı

Begenilerin Gizlenmesi Araştırıldı

Uzmanlar sosyal medyayı kullanmak için beğenilerin şart olup olmadığına dair araştırmalarda bulunuyor. Yapılan araştırmalar sosyal medyada alınan beğenilerin kısa vadede mutluluk kaynağı olduğunu ancak gerçek anlamda bir doyum sağlamadığını gösteriyor. Beğeni sayısının insan beynindeki dopamini artırdığı ancak bunun çok sürmediği belirtiliyor. Dolayısıyla daha sonrasında tekrar bu gereksinim ortaya çıkıyor.

Yani herhangi bir paylaşım için alın beğeninin üzerinden çok zaman geçmeden benzer şekilde etkileşim duyulma ihtiyacı hissediliyor. Merak edilen bir diğer konu ise insanların Instagram’da bu duygudan mahrum kalması sonucu başka bir platforma geçiş yapma ihtimali. Instagram’ın sahibi olan Facebook’un önümüzdeki süreçte kendi platformu için de beğenileri gizleyeceği gelen bilgiler arasında.

Facebook, Twitter, Snapchat, TikTok gibi başlıca sosyal medya platformları, kullanıcıların beğeni duygusuna yönelik olarak kullanılmaya devam ediyor. Instagram’ın almış olduğu bu karardan geri dönüp dönmeyeceği ise merak konusu. Aynı şekilde başka sosyal medya platformlarının da önümüzdeki dönemde beğenileri gizlemek gibi bir karar alıp almayacağı merak ediliyor. Her ne kadar sosyal medya devi beğenileri gizleyerek kullanıcıların tepkisini çekse de halen en popüler platform olmaya devam ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum