Yatırım yapmaya başla!

Instagram Asılsız Paylaşımları Önlemek Adına Yeni Bir Denetim Mekanizması Geliştiriyor

Sosyal medya devi Instagram, haberlerin doğrulamasının üçüncü kaynaklar tarafından yapılması için yeni bir denetim mekanizması oluşturuyor.
Instagram Asılsız Paylaşımları Önlemek Adına Yeni Bir Denetim Mekanizması Geliştiriyor

Son yılların en popüler sosyal medya uygulamalarının başında gelen Instagram’da asılsız bilgilerin yer aldığı paylaşımlara çok sık rastlanmakta. Genel itibariyle Facebook, Instagram ve WhatsApp’ta yalan haberlerin yayılmasını önlemek adına şirket sürekli yeni önlemler alma yoluna gidiyor. Geçtiğimiz aylarda Facebook, asılsız haberlerin yayılmasını önlemek adına üçüncü taraf kaynaklar üzerinden doğrulama mekanizması geliştirmişti.

Son dönemde Instagram’da da spam içerikli paylaşımların sayısının hızla artması nedeniyle, şirket burada da önlem almaya hazırlanıyor. Tıpkı Facebook’ta olduğu gibi Instagram’da da sahte bilginin yayılmasını önlemek adına üçüncü taraf üzerinden doğrulama programı başlatılıyor. Türkiye’de de hayata geçecek uygulama Facebook’ta olduğu gibi yine teyit.org üzerinden yürütülecek.

Instagram için Yeni Denetim Programı

Instagram için Yeni Denetim Programı

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook’ta yayılan haber içerikleri teyit.org üzerinden doğrulaması yapılıyor. Dünyada farklı ülkelerde ise o bölgede bulunan yerel bir üçüncü kaynak üzerinden yine bu bilgilerin denetimi gerçekleştirilmekte. Facebook ile Poynter arasında yapılan işbirliği ile 30’dan fazla ülkede bu denetimler gerçekleştiriliyor ve pek çok asılsın haberin yayılmasının önüne geçiliyor.

Türkiye’de bu işlem teyit.org üzerinden işlerken, bugüne kadar Facebook üzerinden yürüyen sistem artık Instagram için de geçerli olacak. Yanlış olduğu tespit edilen gönderiler ise tamamen platformdan kaldırılmıyor. Bunun yerine bu içeriklerin milyonlarca kullanıcıya ulaşmasının önüne geçiliyor. Yani bir içeriği tamamen kaldırmak yerine yayılmasını önlemek amaç edinilmiş.

Hedef Genç Kitleyi Korumak

Hedef Genç Kitleyi Korumak

Bilindiği üzere popüler uygulamada gençler zamanının büyük bölümünü geçiriyor. Bu yüzden karşılarına çıkan haber içerikli paylaşımların doğru bilgilerden oluşması gerekiyor. Buradan yola çıkan Poynter ise yaptığı son açıklama ile Instagram’da gerekli bilgi denetimlerin başladığını duyurdu. Konuyla ilgili Instagram’dan bir yetkili ise “Yanlış olduğunu tespit ettiğimiz gönderileri kaldırmak yerine akıştaki ve keşfetteki görünürlüğünü kısıtlayarak bilginin dağıtımını durduracağız.” diye konuştu.

Benzer denetim programlarını geçtiğimiz süreçte YouTube, Twitter gibi sosyal medya devleri de hayata geçirmişti. Facebook ise geçtiğimiz yıl içerisinde, doğrulama amaçlı işbirliği yaptığı ülkelerin sayısını 4 katına çıkardığını açıklamıştı. Hızla büyüyen sosyal medya dünyasında, spam içeriklerin sayısı arttığı gibi, bu içeriklere karşı alınan önlemlere her gün bir yenisi ekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum