Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Aşı Karşıtı Propaganda ile Mücadele Eden Instagram Hashtag’lere Odaklandı

Son dönemde sosyal medya genelinde hızla artan aşı karşıtlığı için Instagram harekete geçti. Şirket aşı karşıtlığı adı altında belirlenen hashtag’leri engellemeye hazırlanıyor.
Aşı Karşıtı Propaganda ile Mücadele Eden Instagram Hashtag’lere Odaklandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Bilindiği üzere son yıllarda bazı kişiler tarafından aşı karşıtı propagandalarda büyük artış gözleniyor. Sağlık örgütleri bu iddiaları kesin bir dille reddediyor ancak yapılan karşıt politikanın önüne geçmek mümkün değil. Özellikle sosyal medyada bu tarz söylemlerin her geçen gün hızla arttığı biliniyor.

Yaşanan bu durum sonrası geçtiğimiz aylarda Facebook ve Instagram, aşı karşıtı sayfaları gizleyeceğini duyurmuştu. Sosyal medya devleri duyurmuş olduğu yaptırımları uygulamasına rağmen, tam anlamıyla propagandaya engel olabilmiş değil. Geçtiğimiz gün San Francisco’da düzenlenen basın toplantısında Instagram yetkilileri aşı karşıtlığına karşı yaptırım uygulamaya devam edeceklerini belirtti. Şirket yeni yaptırım yolu olarak Hashtag’leri belirlemiş.

Hashtag Kısıtlaması Geliyor

Hashtag Kısıtlaması Geliyor

Aşı karşıtı propaganda yapmak isteyen hesaplar, paylaşımlarının daha etkin bir şekilde yayılması için belirli hashtag’ler ekliyor. Platformun yetkilileri ise sürekli yanlış bilgiler veren hesapların varlığını kabul ediyor ve bunların kullandığı hashtag’lere kısıtlama uygulayacağını açıkladı. Günümüzde sosyal medya insanlar üzerinde yönlendirici bir araç haline gelmiş durumda.

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Instagram yetkilisi Karina Newton, “Eğer #vaccines1234 gibi hashtag’ler, aşı ile ilgili yanlış bilgiler içeriyorsa tamamen engellenecek.” diye konuştu. Instagram yaptırım uygulamak için Dünya Sağlık Örgütü ve benzeri kuruluşların doğru saydığı bilgileri kabul edecek. Verilen bilgilerde eğer herhangi bir yanlışlık saptanmaz ise bu paylaşımlara herhangi bir müdahalede bulunulmayacak.

Facebook’un aşı karşıtı propagandaya izin vermeyeceğini duyurduğu günden bu yana aradan 2 ay süre geçti. Ancak özellikle New York’ta yaşanan kızamık salgınındaki artışa, bu mecralarda yapılan aşı karşıtı propagandanın rol oynadığı olduğu belirtiliyor.

Yapay Zeka ve Makine Öğreniminden Faydalanılacak

Yapay Zeka ve Makine Öğreniminden Faydalanılacak

Sosyal medya devi, bugüne kadar engelleyemediği aşı karşıtı faaliyetler için yapay zeka ve makine öğreniminden yararlanmayı planlıyor. Yapay zeka temelli tasarlanacak algoritma ile aşı karşıtı propagandanın ezberlenmesi ve kolay bir şekilde engellenmesi hedefleniyor.

Şirket önümüzdeki günlerde aşılara yönelik arama yapan kullanıcılar için yeni bir özellik daha geliştiriyor. Bu tarz aramalar yapan kullanıcılara bilgilendirme mesajı çıkarılması plan dahilinde.

Ancak bu özelliğin kullanıma sunulması için biraz daha zaman olduğu belirtildi. Instagram, paylaşımları engellenen kullanıcılar için itiraz hakkı da tanıyacak. Paylaşımlarına yaptırım uygulanan kullanıcılar, hazırlanacak bir araç ile Instagram’dan kararın yeniden gözden geçirilmesini isteyebilecek. Yetkililer tarafından yapılacak manuel inceleme sonrası eğer itiraz haklı bulunursa, söz konusu paylaşıma yeniden izin verilecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu