Yatırım yapmaya başla!

Instagram Artırılmış Gerçeklik Efektlerini Kaldırma Kararı Aldı

Popüler sosyal medya uygulaması Instagram, Corona virüsü nedeniyle AR efektlerini kaldırma kararı aldı.
Instagram Artırılmış Gerçeklik Efektlerini Kaldırma Kararı Aldı

Sosyal medya uygulamaları arasında en popüler mecra olarak öne çıkan Instagram, sunduğu yeni özellikler ile sıkça gündeme geliyor. Son olarak geçtiğimiz günlerde video paylaşım uygulaması IGTV’de reklam gelirinin yayıncılar ile paylaşılacağı ortaya çıkmıştı. Facebook’un sahibi olduğu popüler sosyal mecra pek çok farklı özelliği bünyesinde barındırıyor. Şirket geçmiş dönemde artırılmış gerçeklik teknolojisi ile geliştirilmiş efektlerini kullanıma sunmuştu. Tabi bu efektler bazı çevreler tarafından eleştiri almıştı.

Bunun sebebi ise kullanıcıları yanıltacak sahte içeriklerin oluşturulmasına zemin hazırlanması. Son dönemde dünya genelinde Corona virüsünün dünya genelinde yaygınlaşması ile beraber AR efektleri kötü niyetli kişilerce suistimal edilmeye başlandı. Bu da sosyal medya devinin önlem almasına neden oldu. Şirket söz konusu efektlerin sadece resmi sağlık kuruluşlarının kullanmasına izin verecek.

AR Efektleri Kaldırılıyor

AR Efektleri Kaldırılıyor

Instagram, Snapchat, TilTok gibi popüler sosyal medya platformlarında AR teknolojisi ile geliştirilmiş efektler kullanıcılardan büyük ilgi görüyor. Bu efektler son dönemde Corona virüsü temalı paylaşımlarda kullanılmaya başladı. Asılsız bilginin yayılmasının önüne geçmek adına Instagram, bu efektleri kaldırma kararı aldı. Artık kullanıcılar Corona virüsü temalı efektleri paylaşamayacak. Yapılan açıklamaya göre bu özelliği sadece resmi sağlık kuruluşları kullanabilecek.

Instagram asılsız bilginin de kendi platformunda yayılmasının önüne geçmek adına bir dizi önlem alıyor. Bu kapsamda COVID-19 konulu paylaşımların sadece Dünya Sağlık Örgütü gibi resmi kurumlar tarafından yapılmasına izin verilecek. Sosyal medya devi salgına dair yapılan paylaşımlar için sıkı bir denetim mekanizması geliştiriyor. Bu çerçevede alınan ilk karar ise AR efektlerinin kaldırılması oldu.

Daha önce Facebook reklam gösterimlerinde de benzer bir yasaklama yapacağını duyurmuştu. AR efektleri özellikle selfie ve hikaye paylaşımlarında kullanıcıların farklı eklentiler uygulamasına olanak sağlıyordu. Dünyayı etkisi altına alan Corona virüsünün bu anlamda da Instagram’ı karar almaya ittiği görülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum