Yatırım yapmaya başla!

Instagram’ın Anket Özelliği Malezya’da İntihara Neden Oldu

Instagram’ın sıkça kullanılan uygulamalarından biri olan Anket özelliği, Malezya’da bir gencin intihar etmesine neden oldu.
Instagram’ın Anket Özelliği Malezya’da İntihara Neden Oldu

Son yılların en popüler sosyal medya uygulamalarının başında gelen Instagram, kullanıcılarının önemli bir bölümünü etkisi altına alıyor. Özellikle genç kitle için yüksek takipçi ve beğeni sayılarına ulaşmak epey önemli. Bu durum kullanıcıların psikolojisini etkileyecek boyuta ulaşabiliyor. Instagram geçtiğimiz aylarda Hikayeler üzerinden kullanıcıların anket açmasına olanak sağlayan bir özellik geliştirmişti.

Kullanıcılar paylaştıkları hikayelerin içerisinde anket açabiliyor ve takipçilerden oy isteyebiliyor. Bu anketlerin sonuçlarının etkisi tahmin edilenden fazla olabiliyor. Son olarak Malezya’da yaşanan olay ağır sonuçlara neden oldu. 16 yaşındaki genç kız hikayesi üzerinden anket  sonrası intihar etti.

Instagram Malezya’da Can Aldı

Instagram Malezya’da Can Aldı

Son olarak Malezya’da yaşanan olay yok artık dedirtti. 16 yaşında genç kız Hikayesi ile beraber anket başlattı. Ankette takipçilerinden önemli bir karar için yardımcı olmalarını isteyen genç, öl ya da yaşa seçeneklerine yer verdi. Paylaşılan bu anket ile takipçilerinden gelen sonuca göre hareket edeceğine dair izlenim veren gence çok sayıda oy gönderildi.

Basında yer alan haberlere göre genç kızın açmış olduğu ankete yüzde 69 oranında öl oyu verildi. Verilen oylar sonrası korkulan oldu ve genç kız canına kıydı. Malezya’da polis genç kızın ölümünün ardında başka bir neden var mı araştırıyor. Ankete öl oyu veren kullanıcılar için de soruşturma başlatılması gündemde. Ankete öl oyu veren takipçiler için, intihara teşvik suçu nedeniyle 20 yıla kadar hapis cezasını verilebileceği belirtildi.

Olay Büyük Yankı Uyandırdı

Olay Büyük Yankı Uyandırdı

Genç bir kızın Instagram üzerinden açmış olduğu anket sonucuna göre canına kıymış olması Malezya’da büyük yankı uyandırdı. Ülkenin tanınmış avukat ve milletvekili Ramkarpal Singh, genç kızın ölmesi yönünde oy kullanan kullanıcıların büyük bir suçun içinde olduğunu söyledi.

Kullanıcıların vermiş olduğu oyların farklı olması halinde genç kızın hayatta olacağını belirten avukat, “Kullanıcıların çoğu, kendi hayatına son vermek konusunda cesaret vermeseydi genç kız bugün yaşıyor olur muydu? Eğer profesyonel yardım alması önerilseydi bunu yapar mıydı? Gerçekten kullanıcıların yüreklendirmesi hayatına son verme kararını etkiledi mi?” diye konuştu.

Yaşanan bu olay sonrası sosyal medyanın gençler üzerindeki etkisi yeniden tartışma konusu oldu. Benzer intihar vakalarının daha önce de sosyal mecralarda yaşandığı biliniyor. Popüler uygulamalar bu durumların yaşanmaması için önlemler aldığını açıklasa da, intihar olayları tekrarlanmaya devam ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum