Yatırım yapmaya başla!

Instagram Algoritmasını Uygunsuz İçerikler için Güncelliyor

Popüler uygulama Instagram, topluluk kurallarına uymayan içeriklerini daha az görünür hale getirecek.
Instagram Algoritmasını Uygunsuz İçerikler için Güncelliyor

Sosyal medya dünyasının en popüler uygulamalarından biri olan Instagram, milyonlarca kişinin sayısız paylaşımına ev sahipliği yapıyor. Etkileşimin bu denli yüksek olduğu bir mecrada hiç kuşkusuz uygunsuz içeriklere rastlamak mümkün oluyor. Bunları derecelendiren sosyal medya devi, platformda yer almaması gereken müstehcen içerikleri anında kaldırıyor. Ancak bazı içerikler tabiri caizse ‘iki arada bir derede’ izlenimi yaratıyor.

Bu içeriklerin platformdan kaldırılması gerekmiyor ancak topluluk kurallarına tam anlamıyla uygun olduğu da söylenemez. İşte şirket bu tarz içeriklere karşı yeni bir algoritma geliştirme kararı aldı. Yapılacak olan güncelleme ile platformda yer alan ve uygunluğu tartışmalı olan içeriklerin etkileşimi düşürülecek ve kullanıcılara daha az gösterilecek.

Yapay Zeka Uygunsuz İçeriklere Karşı Harekete Geçiyor

Yapay Zeka Uygunsuz İçeriklere Karşı Harekete Geçiyor

Sosyal medya devi ‘erişim gölgeleme’ adını verdiği yeni bir yöntem ile uygunsuz içeriklere karşı yaptırım uygulamaya hazırlanıyor. Topluluk kurallarına uyan ve platformdan kaldırılmasına gerek olmayan içeriklerin yeni düzenleme ile gösterim oranı azaltılacak. Şirket burada makine öğreniminden yararlanacak.

Bu sistemin bir benzeri halihazırda Facebook’ta kullanılmakta. Yeni özellik ile takip ettiğiniz hesaba ait paylaşımları yine göreceksiniz. Ancak bu paylaşımlar Keşfet kısmında ve hastag aramalarında görünür olmayacak. Bu durum gönderinin etkileşimi düşürmekle beraber hızla yayılmasını engelleyecektir. Burada karar merci ise platformun sahip olduğu yapay zeka altyapısı olacak.

Spama Geçit Yok

Spama Geçit Yok

Özetlemek gerekirse paylaşımları sadece görmek isteyen kullanıcılar görecek. Ancak uygunsuz içerikler kişilerin karşısına isteği dışında çıkmamış olacak. Uygunsuz içerikler arasında cinsellik, nefret söylemi ve şiddet temalı paylaşımlar yer alıyor. Sosyal medya devi ayrıca spam içeriklere karşı da yaptırım uygulamaya hazırlanıyor.

Yüksek takipçi kitlesine ulaşmak adına Instagram’da yapılan spam kaynaklı propagandaların önüne geçmek isteyen şirket, bu gönderileri haber kaynağının en sonuna atacak. Bilindiği üzere son olarak Twitter, bu yönde somut bir adıma atmış ve kullanıcıların günlük hesap takip etme limitini düşürme kararı almıştı. Sosyal medya devlerinin uygunsuz içerik ve spam yapan kötü niyetli hesaplara karşı harekete geçmiş olması, genel kullanıcı itibariyle son derece sevindirici bir gelişme.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum