Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Instagram ABD’de 100 Milyon Kullanıcısının Biyometrik Verilerini İzinsiz Toplamakla Suçlanıyor

Instagram kullanıcıların biyometrik verilerini izinsiz topladığı için milyonlarca dolar tazminat ödeyebilir.
Instagram ABD’de 100 Milyon Kullanıcısının Biyometrik Verilerini İzinsiz Toplamakla Suçlanıyor

Dünyanın hemen her yerinde sosyal medya uygulamaları milyonlarca insanın başlıca iletişim ve eğlence araçları arasında yerini alıyor. Bu uygulamalar arasında son yılların en popüler platformu ise Instagram olmakta. Facebook’un sahibi olduğu sosyal mecranın kullanıcı kitlesi her geçen gün büyüyor. Şirket bu kitleyi daha da büyütmek adına sürekli yeni özellikler geliştiriyor. Geçtiğimiz günlerde TikTok’a rakip olarak Reels özelliği kullanıcıların beğenisine sunulmuştu.

Bunun yanı sıra Facebook ve Instagram geçtiğimiz dönem çeşitli veri ihlalleri ile gündeme gelmişti. Facebook, ABD seçimleri öncesinde milyonlarca kişinin verilerini Cambridge Analytica ile izinsiz paylaşmış ve sonrasında büyük cezalar ödemek durumunda kalmıştı. Son olarak Instagram benzer bir durumla karşı karşıya. Sosyal medya devi 100 milyon kullanıcısının kişisel verilerini sızdırmakla ve kötüye kullanmakla suçlanıyor.

Instagram Veri Toplamakla Suçlanıyor

Instagram Veri Toplamakla Suçlanıyor

Sosyal medya devi aleyhine ABD’nin Kaliforniya eyaletinde 100 milyon kullanıcının biyometrik verilerini izinsiz topladığı gerekçesiyle dava açıldı. Instagram’ın bu konuyla ilgili 2020’nin ilk aylarında kullanıcıları uyardığı biliniyor. Ancak bu durumun 2020’den daha önceki süreçte gerçekleştiği belirtiliyor.

Şirket aleyhine açılan dava nedeniyle büyük tazminat ödemesi söz konusu olabilir. Bu yılın başlarında güncellenen Yüz Tanıma Veri Politikası’nda, “Instagram deneyiminize yüz tanıma teknolojisini eklersek, önce size haber vereceğiz ve bu teknolojiyi sizin için kullanıp kullanmayacağımızı kontrol edebileceksiniz.” ifadeleri yer alıyor.

Instagram’ın dava sonrası verileri ihlal edilen her bir kişi için bin dolara kadar ödeme yapabileceği konuşuluyor. Şirketin verileri kasıtlı ya da dikkatsizlik sonucu toplaması halinde kişi başında 5 bin dolar ödeyebileceği söyleniyor. İddialara göre Instagram bu veriler üzerinden kazanç sağladı.

Facebook daha önce uzlaşmak için 550 milyon dolar teklif etmişti. Ancak bu teklif hakim tarafından reddedilmişti. Son olarak teklif 650 milyon dolara çıkarıldı. Şirket aleyhine açılan son davaya dair Facebook’tan bir açıklama gelmedi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum