Yatırım yapmaya başla!

Instagram 2019’daki Reklam Geliri ile Facebook’u Zengin Etti

Sosyal medya devi Instagram, 2019’da 20 milyar dolar reklam geliri elde etti.
Instagram 2019’daki Reklam Geliri ile Facebook’u Zengin Etti

Sosyal medya platformları son yıllarda hızla büyümeye devam ediyor. Facebook ise bu şirketlerin başında geliyor. Bünyesinde bulunan Instagram ve WhatsApp ile beraber Facebook’un çok büyük bir kitleye erişim sağladığını söyleyebiliriz. Bu büyüme yüksek gelirleri de beraberinde getiriyor. Instagram’ın son yıllarda popülerlik anlamında diğer uygulamaları büyük oranda geride bıraktığı görülüyor.

Bu büyüme ile beraber uygulamaya sürekli yeni özellikler kazandırılıyor ve kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunuluyor. Son raporlar Facebook’un toplam gelirlerinde Instagram’ın büyük rolü olduğunu gösteriyor. Bloomberg’de yer alan bir rapor Instagram’ın 2019’da Facebook’u adeta zengin ettiğini ortaya koydu.

Geçtiğimiz günlerde Google tarihinde ilk kez video paylaşım platformu YouTube’un gelirlerini açıklamıştı. Açıklamada YouTube’un 2019’da Google’a 15 milyar dolar reklam geliri kazandırdığına yer verilmişti. Facebook’tan resmi bir açıklama gelmiş değil ancak Bloomberg’in raporu Instagram’ın daha yüksek reklam geliri elde ettiğini ortaya koyuyor.

Instagram’ın 2019 Reklam Geliri Ortaya Çıktı

Instagram’ın 2019 Reklam Geliri Ortaya Çıktı

Milyonlarca kişi tarafından kullanılan sosyal medya uygulamasının pek çok bölümünde reklam gösterimlerine rastlamak mümkün. Ana akış, hikayeler ve keşfet bölümlerinde reklam gösterimleri yapılıyor. YouTube kazancının bir bölümünü içerik üreticiler ile paylaşıyor. Instagram’da ise böyle bir durum söz konusu değil. Video uygulaması IGTV için bazı üreticilere ödeme yaptığı iddia edilmişti ancak sosyal medya devinden bu konuyla ilgili bir doğrulama yapılmadı.

Bloomberg’in haberine göre Instagram 2019 yılındaki reklam geliri ile Facebook’a 20 milyar dolar kazandırdı. Bu rakam Facebook’un toplam gelirlerinin dörtte birinden fazlasına denk geliyor. Instagram’dan elde edilen gelirler Facebook için oldukça önemli. Kullanıcılar Instagram’dan alışveriş yaparak hem daha iyi bir deneyime kavuşuyor hem de yüksek gelir elde ediyor.

Facebook, Instagram’ı 2012 yılında bünyesine katmış ve o dönem 1 milyar dolar ödemişti. Elde edilen gelirler Facebook’un ne kadar isabetli bir seçim yaptığını gösteriyor. 2018 yılı itibarıyla Instagram’ın değerinin 100 milyar dolardan fazla olduğu belirtilmişti. 2020 yılında bu rakamın çok daha yükselmesine kesin gözüyle bakılıyor. Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından kurulan sosyal medya uygulamasının CEO’luk görevini Adam Mosseri yürütüyor

Instagram’da Hikayeler GIF ile Yanıtlanacak

Instagram’da Hikayeler GIF ile Yanıtlanacak

Sosyal medya devi büyük gelirler elde ederken bir yandan da yeni özellikler ile kullanıcılarının karşısına çıkmaya devam ediyor. Hikayeler bölümü kullanıcıların Instagram’da en çok ilgi gösterdiği alanların başında geliyor. Bu bölümde kullanıcılar uzun zamandır GIF paylaşımları yapabiliyor. Ancak bu sadece paylaşmak ile sınırlı kalmıştı.

Sosyal medya devinin duyurduğu yeni özellik artık hikayelerin yanıtlanmasında da GIF paylaşımı döneminin başlayacağını gösteriyor. GIPHY platformunda bulunan GIF içerikleri artık hikayelerde cevap olarak kullanılabilecek. Yapılan duyuru ile beraber özellik aktif hale geldi. Kullanıcıların uygulamasını iOS ve Android mağazaları üzerinden güncellemesi gerekiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum