Yatırım yapmaya başla!

Instagram, 10. Yılına Özel Kullanıcılara Yeni Özellikler Sundu

Popüler sosyal medya uygulaması 10. yılını kutluyor ve pek çok yeni özelliğe kavuştu.
Instagram, 10. Yılına Özel Kullanıcılara Yeni Özellikler Sundu

Günümüzde sosyal medya uygulamaları milyonlarca insanın iletişim ve etkileşim kurmasına olanak sağlıyor. Bu uygulamalar arasında en popülerinin Instagram olduğunu söyleyebiliriz. Sosyal mecra 2012 yılında Facebook tarafından satın alınmıştı. İlk dönem fotoğraf paylaşımından ibaret olan platform geçen zaman içerisinde büyük bir değişim geçirdi. Şirket sürekli platform için yeni özellikler sunmaya devam ediyor ve günümüzün en popüler uygulaması haline geldi.

Son olarak alışveriş özelliğinin Reels ve IGTV bölümlerine geleceği duyurulmuştu. Sosyal medya devi 10. yılını kutlamaya başladı. 6 Ekim 2010 tarihinde kullanılmaya başlayan uygulama 10. yıldönümüne özel pek çok yeni özellik kazandı. Şirket buna özel kullanıcılara özel tasarım uygulama simgeleri arasından seçim hakkı tanıyacak. Bu yeniliğin yanı sıra otomatik yorum gizleme özelliği ve harita, takvim bölümleri üzerinde değişiklikler yapıldı.

Instagram 10. Yılını Kutluyor

Instagram 10. Yılını Kutluyor

Instagram’a gelecek özel uygulama simgeleri geçtiğimiz günlerde beta kodlarında ortaya çıkmıştı. Şirket Hikayeler Haritası ve Takvim bölümlerine yeni tasarım simgelerini eklemeye başladı. Sosyal medya devinin yayınladığı bir diğer özellik ise Hikayeler Haritası oldu. Kullanıcılar son üç yıl içerisinde paylaştıkları hikayeleri bir takvim üzerinde görebilecek. Böylelikle geçmişe yolculuk yapma imkanı bulacaksınız.

Bu özellik aynı zamanda Facebook’un tüm faaliyetlerimizi aslında silmediğini gösteriyor. 10. yılın şerefine gelen bir diğer özellik ise yorum gizleme oldu. Şirket bir süredir kullanıcıları rahatsız edici özelliklerin yayınlanmasından önce kullanıcıları uyarıyordu. Ancak sosyal medya devi bununla da yetinmeyecek ve bu yorumları gizlemeye başlayacak. Instagram’ın bu özelliğinin Twitter’ın Gizli Yanıtlar aracına benzediği görülüyor.

Ancak sosyal mecra bu yorumları kullanıcılara sormadan otomatik olarak gizleyecek. Instagram’ın patronu Adam Mosseri 10. yıldönümüne dair açıklamasında, “Bir milyardan fazla kişi tarafından kullanılan bir uygulamayı güncellemenin büyük bir sorumluluk olduğunu biliyoruz. Bu değişikliklerin topluluğumuzun yeni kültür dalgaları yaratmasına nasıl yardımcı olacağı konusunda heyecanlıyız ve bundan sonra bize nasıl ilham vereceğinizi görmek için sabırsızlanıyoruz.” diye konuştu.

Devlet Destekli Hesaplar Etiketleniyor

Devlet Destekli Hesaplar Etiketleniyor

Sosyal medya devi bir yandan da platformun daha güvenilir bir yer olması için çalışmaların sürdürüyor. Bilindiği üzere sosyal medyada devlet destekli pek çok hesap bulunuyor. Bu hesaplar kimi zaman manipülasyon amacıyla kullanılabilir.

Facebook geçtiğimiz yılın Ekim ayından bu yana kendi platformunda devlet kontrollü sosyal medya hesaplarını etiketlemeye başladı. Şirket ilk etapta Rusya destekli hesaplar üzerinde bu özelliği kullanıyor. İlerleyen günlerde başka ülkeler tarafından desteklenen hesapların da bu şekilde etiketlenmesi bekleniyor.

Gazeteci Casey Michel tarafından yapılan paylaşımda ABD’deki kullanıcıların devlet destekli hesapların üzerinde etiket görmeye başladığına yer verildi. Bu etiketlerde kullanıcılar daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlayacak destek sayfalarına yönlendiriliyor.

Şirketten uygulanan etiketlere dair yapılan açıklamada, ”Instagram devlet kontrolündeki medyayı, kendi araştırmalarımıza ve bu amaç için geliştirilen bir dizi kritere göre değerlendirlerimize dayanarak, Instagram hesaplarının kısmen veya tamamen hükümetlerin editoryal kontrolü altında olabileceğine inandığı medya kuruluşlarını olarak tanımlıyor” ifadelerine yer verildi.

Bu özellik şu an için sadece ABD ile sınırlı ve Türkiye’de kullanılmıyor. İlerleyen dönemde Instagram’ın bu özelliği küresel bazda sunup sunmayacağı şu an için bilinmiyor. Şirketin özellikler 3 Kasım’da düzenlenecek ABD Başkanlık Seçimleri öncesi önlemleri sıkı tuttuğu görülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum