Yatırım yapmaya başla!

InSight Uzay Aracı Mars’ta Esen Rüzgarların Ses Kaydını YolladıBilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Amerikan Uzay Ajansı (NASA), Mars ile ilgili detaylı araştırmalar yapması için InSight gözlem aracını kızıl gezegene göndermişti. Araç Mars yüzeyine başarılı bir şekilde iniş yapmış ve görüntüler yollamaya başlamıştı. Gezegen ile ilgili önemli araştırmalarına başlayan InSight, yeni bilgiler yollamaya devam ediyor.

NASA son olarak InSight’in Mars’ta kaydettiği rüzgarların ses kayıtlarını Dünya’ya gönderdiğini duyurdu. NASA yetkilisi Tom Pike yaptığı açıklamada InSight’ın, sesleri insan kulağının duyabileceği şekilde kaydetme imkanı olduğunu ifade etti. Daha önce Mars’a gönderilen uzay araçları ise böyle bir özelliğe sahip değildi.

Videoda izlediğiniz üzere Mars’tan gelen ses kayıtları InSight’ın hava basıncı sensörü ve sismometresi kullanılarak kaydedildi. Dinlediğiniz ses, aracın güneş panellerinin üzerinde oluşan titreşimler yoluyla kaydedildi ve rüzgarın hızının 20-25 kilometre seviyesinde olduğu tahmin ediliyor. Daha öncede Mars’tan sesler kaydedilmiş olmasına rağmen, bizim duyabileceğimiz seviyede sesler kaydedildiği için InSight bir ilki başararak tarihe geçmiş oldu. InSigh’in önümüzdeki günlerde  yapacağı araştırmalar ile kızıl gezegene dair pek çok yeni bilgiyi Dünya’ya yollaması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı

Bunu okuyan bunları da okurSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum