Yatırım yapmaya başla!

Mars’a İnen InSight Yüzeydeki Aktiviteleri Ölçmek için Sismometresini Yerleştirdi

Geçtiğimiz günlerde Mars yüzeyine inişini başarılı bir şekilde gerçekleştiren InSight uzay aracından haber var. Araç ilk ekipmanının kurulumunu yaptı.
Mars’a İnen InSight Yüzeydeki Aktiviteleri Ölçmek için Sismometresini Yerleştirdi

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde NASA’nın Mars’a gönderdiği InSight uzay aracı, yüzeye inişini başarılı bir şekilde gerçekleştirmişti. Yüzeye inme anı canlı olarak yayınlanmış ve milyonlarca kişi tarafından büyük bir heyecan ile takip edilmişti. İniş gerçekleştirdikten kısa bir süre sonra InSight Mars’ta esen rüzgarların ses kaydını yollamıştı.

Uzay aracının Mars’a dair pek çok aydınlatılmamış konuyu gün yüzüne kavuşturması bekleniyor. NASA’nın son yaptığı açıklama InSight’ın iyice işe koyulduğunu gösteriyor. Araç Mars yüzeyine ilk ekipmanının kurulumunu başarılı bir şekilde gerçekleştirdi. Gelen görüntülerde Mars yüzeyine yerleştirilen sismometreye tanık oluyoruz.

InSight Yer Kabuğunu İncelemeye Başladı

InSight Yer Kabuğunu İncelemeye Başladı

InSight’ın yerleştirdiği sismometre ile Mars yüzeyinde yaşanan doğa olayları incelenecek. Burada yaşanan yer kabuğu hareketlerinin analiz edilmesi sonucu Mars’a dair pek çok yeni bilginin elde edilmesi planlanıyor. NASA görevin başarıyla gerçekleştirlmesi için belirli faktörlerin olduğunu belirtiyor.

Bu faktörlerin başında ise iniş yapılan bölge geliyor. NASA yetkilileri InSight’ın düz bir zemine indiği için şanslı olduklarını ifade ediyor. Araç bu sayede daha rahat hareket edecek ve sensörlerin kurulumu daha kolay bir şekilde gerçekleşecek. Bu da yapılacak olan bilimsel araştırmaların verimliliği için büyük önem arz ediyor.

NASA’nın InSight proje müdürü Tom Hoffman konuyla ilgili açıklamasında “InSight’ın Mars’taki aktivitelerinin zaman çizelgesi umduğumuzdan iyi gidiyor” ifadelerine yer verdi. Başarılı bir şekilde yerleştirilen sismometre, Mars’ta yıllarca sürecek olan deprem ve benzeri yer kabuğu hareketlerini kaydedecek ve pek çok yeni bilgiye ulaşılmasını sağlayacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum