Yatırım yapmaya başla!

İnsansı Robot Fabrikasında Çalışacak İnsan Yok!

Robotların insanların yerini alacağı söylentileri hızla yayılırken, insansı robot şirketinin kurucusundan dikkat çekici bir açıklama geldi. İşte detaylar;
İnsansı Robot Fabrikasında Çalışacak İnsan Yok!

Çığır açan teknolojiler hızla artarken, robotların insanların yerini alacağı ve kaos çıkacağı gibi söylentiler de hızla yayılıyor. Tartışmalar kasiyersiz süpermarket Amazon Go’nun açılmasının ardından yeniden alevlenmiş, uzmanlardan al ve çık usulü ile milyonlarca kişinin işsiz kalabileceği yönünde yorumlar gelmişti.

Sonuçta hepimiz; günümüz teknolojisi ile insan gücünün unutulmaya yüz tuttuğu meslekler olduğunu biliyoruz. Öte yandan bugün pek çok kişinin; 10 yıl önce var olmayan meslekler ile para kazandığının da farkındayız. İşte tam da bu noktada; insansı robot üreten Engineered Arts isimli şirketin kurucusunun açıklamalarına geçebiliriz. Çünkü kendisinin konuyla ilgili dikkat çekici yorumları bulunuyor.

Ünlü insansı robot RoboThespian ile ünlenen İngiltere merkezli şirketin kurucusu, şirketine çalışan bulamamaktan yakınıyor diyerek başlayalım.

RoboThespian Şirketinin Kurucusu Çalışacak Eleman BulamıyorVe bilmeyenler için şarkı söyleyip, insansı hareketler yapabilen RoboThespian’ın türünün ilk örneği olduğu bilgisini de verelim. 83.000 dolar civarında satış fiyatıyla dünyanın pek çok yerine gönderilen bu robotlar, ağırlıklı olarak müzeler ve ziyaretçi çekmek isteyen kurumlar tarafından alınıyor.

Aşağıdaki videoda gördüğünüz gibi insansı robotlar, oyunculuklarıyla insanların dikkatini çekiyorlar.

Ve isteğe göre programlanabilen bu robotlar söylenenin aksine, insanların yerini almak yerine onlar için iş imkanı yaratıyorlar. Daha doğrusu; şirketin yöneticisinin savunduğu şey bu. Çünkü Will Jackson, robotların insanların yerini alacağı görüşüne katılmıyor. Hatta robotları üretebilmek için yeteri kadar çalışan bulamamaktan şikayet ediyor.

Robot teknolojisinde uzmanlaşmış çalışan bulma konusunda zorlandığını ifade eden Jackson, bu alanda büyük bir ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Will Jackson Robot Şirketinde Çalışacak Eleman BulamıyorYani Jackson, gelişen teknolojinin hızla daha fazla meslek ortaya çıkardığı görüşünü savunanlar arasında yer alıyor. Bilişim ve teknolojinin geleceğin çalışanları için fazlasıyla önemli olduğuna vurgu yapan şirket kurucusu, gençlerin bu alana yoğunlaşması gerektiğini düşünüyor.

Bu noktada; insan kaynakları danışmanlık şirketi ManpowerGroup’un Ocak ayında yaptığı araştırmaya da değinelim.

Robot Şirketi Sahibi, Robotların İnsanlara İş gücü Yaratacağını DüşünüyorNitekim 42 ülkeden 20 bin işverenin katıldığı araştırmaya göre; şirketlerin % 86’sı otomasyona bağlı olarak önümüzdeki 2 sene içinde çalışan sayısını arttırmayı ya da aynı düzeyde korumayı düşündüklerini belirtmiş. Öte yandan; işverenler uygun nitelikte çalışan bulmakta zorlandıklarını da dile getirmiş.

Anlayacağınız; robotların insanların yerini alacağını değil onlara iş fırsatı sunduğunu savunan, fakat bu alanda uzmanlaşmış kişi bulmanın zorluğundan bahseden sayısız işveren var. Ünlü insansı robot RoboThespian’ın kurucusu da onlardan bir tanesi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum