Yatırım yapmaya başla!

İnsanların Neden Olduğu 10 Ölümcül Felaket

İnsanların Neden Olduğu 10 Ölümcül Felaket

Çimlerinizi, ağaçlarınızı talan ediyor diye kızdığımız keçiler, dünyaya insanlardan daha az zarar veriyor emin olabilirsiniz. Buna benzer daha birçok örnek verebiliriz. Bahçenize zarar verdiği için böcekleri ilaçlarken, toprağınıza ve sofranıza koyduğunuz gıdalara ne kadar zarar verdiğinizden haberiniz var mı? Aynı şekilde kutlamalarınızı renklendirsin diye atılan havai fişeklerin atmosfere verdiği zararın farkında mısınız?

Bu tarz soruların sayısını arttırabildiğimiz gibi, verilecek cevapların da birbiri ile benzer olacağını tahmin ediyorum. Bir caddede gezerken sokağın ne kadar kirli olduğundan şikayetçi oluruz, oturacak bir park bulamadığımızdan yakınırız. Peki, o sokakları kirletenlerin de biz insanlar olduğunu biliyor musunuz? Bildiğiniz halde çevresini kirleten bir insanı uyarma teşebbüsünde bulundunuz mu? Alacağımız tepkiler nedeniyle birçoğumuz bu uyarıları yapmayız. Ama yapabileceğimiz bir örnek davranış var. O kişinin attığı çöpü yerden almak ve bir çöp kutusuna atmak. Bu örnek davranış emin olun ki birilerinin dikkatini çekecektir ve gün geçtikçe daha çok kişiye ulaşacaktır.

Gelelim başlığımıza. İnsanların neden olduğu en ölümcül felaketler neler, biliyor musunuz? Sorulardan oluşan bir giriş olduğunun farkındayız. Ama birazdan göreceğiniz felaketler, girişin neden sorularla dolu olduğunun göstergesi.

İşte karşınızda insanların neden olduğu en ölümcül felaketler:

10 Asbest Kirliliği – Libby/Montana

Asbest Kirliliği – Libby/Montana1919 yılında Montana’nın küçük bir kasabası olan Libby’de, vermikülit maden şirketi kuruldu. Vermikülit maddesi ilk başta bilimsel araştırmaların merak konusu iken, tarımda oldukça faydalı olan bir maddeye dönüştü. Ardından da bu şirket kuruldu. Ama bir süre sonra bu madende çalışan işçilerin, oldukça ciddi rahatsızlıkları olmaya başladı. Çünkü bu madenin çalışmasıyla birlikte asbest emisyonları serbest kaldı.

Amyant olarak da bilinen bu mineral; ısıya, aşınmaya, kimyasallara oldukça dayanıklı bir lif yapısına sahiptir. Bu dayanıklı yapı ise son derece kanserojen bir maddedir. Solunum ve içme suyuyla, Libby’de yaşayan kişiler bu kanserojen maddeye maruz kaldı ve olay, birçok ölüme neden oldu. Maden işçileri sürekli buna maruz kalırken, kıyafetleriyle birlikte evine de zararlı maddeyi taşımış oldu. Libby’de yükselen asbest oranı ise 1000’den fazla kişinin hastalanmasına ve 200’den fazla kişinin ölümüne neden oldu. Daha sonra bu konu ile ilgili olarak 270 bin dava açıldı ve sonunda şirket kapatıldı.

9 Love Kanalı – Niagara Şelalesi/New York

Love Kanalı – Niagara Şelalesi/New YorkNiagara Şelalesi yakınlarında bulunan Love Kanalı, iki nehri birleştirmek için kurulmuştur. Adını da kazı işlemini başlatan William Love’dan alır. Ama bu kanal tamamlanamamıştır. Yine de inşaat aşamasında kimyasal madde üretimi yapan bir şirket, bu kanalı bir atık çukuruna dönüştürmüştür. Bahsettiğimiz atık ise 21 ton zehirli kimyasaldır. Kanal dolduğu zaman şirket, üzerini toprakla kapattı ve herhangi bir sağlık sorunu çıkması halinde hiçbir sorumluluk almadı.

Yıllar geçtikçe zehirli maddenin gömülü olduğu kanalın yanına evler kuruldu ve o civarda bir yaşam başladı. Ama bir süre sonra, ciddi sağlık sorunları baş göstermiştir. Burada oturan Lois Gibbs isimli kişi bir şeylerin ters gittiğini düşünerek hükümete başvuruda bulundu. Yapılan araştırmada da zehirli kimyasallara ulaşıldı ve insanlar buradan taşındı. Şimdilerde Love Kanalı boş bir mahalle; ama burada yaşamış insanlar hayat boyunca burada geçirdikleri zamanı unutamayacaklar. Çünkü, çoğu kimyasallardan etkilendi hatta ölümler oldu. 1974 ve 1978 yılları arasında doğan çocukların ise % 56’sı sakat olarak dünyaya geldi.

8 Meksika Körfezi Petrol Sızıntısı

Meksika Körfezi Petrol SızıntısıBP Deepwater Horizon petrol sızıntısı adıyla da bilinen felaket, ABD tarihinin en büyük petrol sızıntısıdır. 20 Nisan 2010 tarihinde meydana gelen bu patlamada, 11 işçi ölmüş ve 17 işçi yaralanmıştır. Meksika Körfezi’nde meydana gelen kazadan oldukça büyük bir alan etkilendi. Patlama sonrasında petrol kuyusu, uzun süre kapatılmamıştır ve varillerce petrol, Meksika Körfezi’ne sızmıştır.

BP petrol şirketine ait olan bu kuyu, çevreye verdiği zarar nedeniyle birçok davayla da yüzleşmek zorunda kaldı. Sonuçta şirket; balıkçılara, çevre sakinlerine ve temizlik görevlilerine 7.8 milyar dolar tazminat ödedi. Ama bu ödeme, çevreye verilen zararın etkilerini elbette yok etmemiştir.

7 Büyük Pasifik Çöp Arazisi

Büyük Pasifik Çöp ArazisiBuranın adının çöp adası olmasının nedeni de tahmin edebileceğiniz gibi insanlardır. Pasifik Okyanusu’nda insanların neden olduğu bu kirlilik nedeniyle birçok nesli tükenmekte olan hayvan ölüyor. İçinde çeşitli plastik çöpleri bulunan ölü albatros kuşunun fotoğrafını internette her yerde görmüşsünüzdür. İşte burası tam da Kuzey Pasifik’te insanların neden olduğu kirlilikten kaynaklanıyor.

Büyük Pasifik Çöp Arazisi’nin yüzölçümü, Türkiye’nin yüzölçümünden 85 kat daha büyük. Doğada uzun süre yok olmayan çöpler, birçok hayvanın sindirim sistemine karışıyor ve ölümlerine neden oluyor.

6 Fukuşima Nükleer Santral Felaketi

Fukuşima Nükleer Santral Felaketi2011 yılı Mart ayında Japonya’yı vuran büyük tsunami sonrasında 20 binden fazla kişi ölmüş ve 300 bin kişiden fazlası da evsiz kalmıştır. Tsunami felaketi, Fukuşima Nükleer Santrali’ni de etkileyerek radyoaktif madde salınmasına neden oldu. Çernobil’den sonra görülen en büyük ikinci nükleer kaza olarak tanımlanması da bu şekilde olmuştur. Aynı zamanda tüm reaktörlerde yaşanan sorun nedeniyle, en karmaşık nükleer kaza unvanına da sahiptir.

Tsunami sonrasında, nükleer santralin 3 etkin reaktörü kapatılmıştır. Elektrik şebekesine zarar veren tsunami, santralin jeneratörlerine su basmasına neden olmuştur. Bu nedenle de soğutma eksikliği nedeniyle santralde kısmi erime ve patlamalar meydana gelmiştir.

5 Three Mile Adası Nükleer Kazası

Three Mile Adası Nükleer KazasıThree Mile adasında meydana gelen nükleer erime, 28 Mart 1979 tarihinde Pensilvanya’da meydana gelmiştir. Uluslararası Nükleer Olay Ölçeği (INES) açıklamalarına göre, 7 üzerinden 5 puan alan kaza, oldukça geniş bir etki alanına sahiptir. Kaza sonrasında tesis kapatılmıştır ve ABD’de yapım aşamasında olan reaktörlerde iptal edilmiştir. Three Mile Adası Nükleer kazasında, 2400’den fazla kişinin ölüm ve hastalığa tutulduğu bilinmektedir. Pensilvanya hükümet yetkililerine açılan davalar sonucunda, Three Mile sakinlerine tazminat ödenmiştir.

4 Exxon Valdez Petrol Sızıntısı

Exxon Valdez Petrol Sızıntısı1989 yılı Alaska’da yaşanan bu çevre felaketi, insan eliyle gerçekleşmiş en büyük çevre felaketlerinden biridir. Exxon Valdez isimli petrol tankerlerinden 10.8 milyon galon petrol denize akmıştır. Doğal yaşamı katleden bu felaket; deniz kuşlarından, katil balinalara kadar birçok hayvanın ölümüne neden olmuştur. Daha önce böyle bir felaket yaşanmadığı için de temizleme çabaları pek etkili olmamıştır. Petrol sızıntısı, okyanusta 11 bin millik bir alanı kaplamıştır.

3 Londra Sisleri

Londra SisleriLondra’da 1952 yılının Aralık ayında beklenmedik bir soğuk hava dalgası etkili oldu. 5 Aralık tarihinde rüzgarın dinmesiyle birlikte gerçek ortaya çıktı. Evlerinde sıcak bir ortam yaratan Londralılar, yaktıkları kömürün yaydığı sis nedeniyle büyük bir felakete neden olmuşlardı. Rüzgar dindikten sonra, 3 gün boyunca bu sis yoğunlaştı ve görüş mesafesini 1 metreye kadar düşürdü. Trafik durdu, havadaki kirlilik 4 binden fazla kişinin ölümüne neden oldu. Nemle mücadele eden halk evlerini ısıttıkça, kömür tozu ve kükürtdioksit salınımı arttı. Sonrasında İngiltere’de temiz hava hareketi başlatıldı; ama hala havasının kirliliğinden söz edilmektedir.

2 Bhopal Felaketi

Bhopal FelaketiFilmlere dahi konu olan bu felaketin de oyuncuları insanlar. Hindistan Bhopal’de kurulan ABD kökenli Union Carbide isimli böcek ilacı fabrikası, yanlışlıkla bir felakete neden olmuştur. 3 Aralık 1984 tarihinde fabrikadan 40 ton metil isosiyanat gazı dışarı atılmış, bu olayın neticesinde; 18 bin kişi hayatını kaybetmiş ve 150 binden fazla kişi de zehirlenmiştir.

Çernobil’den bile daha korkunç bir kaza olarak nitelendirilmiştir. Bhopal, doğal afet bölgesi ilan edilmiştir. Kazadan 20 yıl sonra yapılan ölçümlerde bile 6 milyon katı toksik madde tespit edilmiştir. Kanser, psikolojik zarar, nörolojik bozukluk ve körlük gibi rahatsızlıklar felaketin sonuçları arasındaydı.

1 Çernobil

ÇernobilÇernobil, insanlığın doğaya ve bizzat kendine yaptığı en büyük ayıp olarak tarihe geçti. Ne yazık ki millet olarak biz de bu faciadan fazlasıyla nasibimizi aldık. Tarihler 26 Nisan 1986 gününü gösterirken, yapılan bir dizi hata sonucu reaktörlerin 4 ünitesinde patlama meydana geldi ve tarihin asla unutamayacağı felaket yaşandı. Aslında olay hatalar zinciriydi, fakat yapılan en büyük hata; tesiste yapılacak deney nedeniyle, güvenlik sisteminin devre dışı bırakılmasıydı.

Felaketin etkileri ne yazık ki sadece olayın gerçekleştiği tarihi kapsamıyordu. Yıllar sonra bile bitkiler, ürünler, toprak vs. üzerinde zehirli maddelere rastlandı ve ne yazık ki hala da rastlanılmaktadır. Aslında ülkemiz tahminlere göre, bu felaketten çok zarar görmeyecekti. Fakat o tarihte kuzeyden gelen hava dalgası, başta Doğu Karadeniz olmak üzere ülkemizin kuzey kısmını etkiledi. Bugün bile kanser, o topraklarda yaşayanların kaderi olarak görülmektedir. Büyük usta Kazım Koyuncu’yu kim unutabilir ya da memleketinde yetiştirilen çayın zehirden etkilenmediğini göstermek için defalarca bu çaydan içen milletvekillerini…

Bazen çok şikayet ediyoruz, aklımıza gelen her şeyden… Çok yağan yağmurla gelen selden, yağmamasıyla oluşan kuraklıktan, soğuk havanın verdiği rahatsızlıktan ya da sıcak havanın bunaltıcı etkisinden. Hatta abartıp; kuraklığın önleyicisi, bereketli bir senenin habercisi olan kara bile, “beyaz felaket, kara kış” gibi isimler takıyoruz. Doğa kendi halinde her zaman dengesini bulmuştur. Yeter ki verdiği mücadeleye, işleyişe biz müdahil olmayalım…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum