Paylaşım

Araç Dışı Kazalara Karşı Geliştirilen “Giyilebilir Hava Yastığı”

 

Mercedes’in 82 yılında W Serisi altında ilk olarak kullandığı hava yastıkları artık insanların araç dışı yaşamlarında koruyacak. Eski zamanlarda Porsche’nin icadıyla başlayan süreçte, araçlar başta olmak üzere farklı noktalara uygulamalar oldu. Aslında hava yastığının giyilebilir tarafı daha önce motosiklet kasklarına uygulama ile başlamıştı. Belli şiddet ve açılara göre hareket eden kask hava yastığında, koruma düzeyi iyi sonuçlar vermişti.

Helite tarafından geliştirilen bu sistemde, insanlar hava yastığı düzeneğini bel kısmına kemer şeklinde takabiliyor. Pratiklik açısından düşünce güzel. Peki bu bel hava yastığı sürekli nasıl kullanılabilir? Daha çok videoda da gördüğümüz gibi yaşlılara yönelik yapıldığı gerçeği var. Alanını biraz daha genişlettiğimiz zaman tehlikeli sporlarla veya işlerle uğraşanlarda takabilir. İnovasyon açısından tercihler ne düzeyde olur bilemeyiz.

Çalışma mantığına baktığımızda; dağcılık ile uğraşan bir insanın yüksek bir yerden düşmesiyle patlayan hava yastığı ne kadar işe yarabilir! Bunların mutlaka bir cevabı vardır. Veya üretici ve geliştirici firma tabi ki 30 metre yükseklikten işe yaracağını söylemiyor. Cadde veya sokaklarda gezerken buzlu bir zemin üzerine düşüş şiddetini bence absorbe edebilir.. En azından kırık yerine incinmeyle atlatılacak kazalar olur.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Bunu okuyan bunları da okur