Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İnsan Cesetlerinin Gübreye Dönüştürülmesine İzinler Artıyor

ABD’de bir eyalet daha insanların öldükten sonra odun yongaları arasında bekletilerek gübreye dönüştürülmesine onay verdi.
İnsan Cesetlerinin Gübreye Dönüştürülmesine İzinler Artıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’de bir eyalet daha ölülerin toprağa dönüştürülmesine onay verdi. Bu kararı onaylayan ilk eyalet Washington olmuştu. 2019 yılında gerçekleşen onayın ardından bu eyaleti Colorado, Oregon, Vermont ve California izledi.

Son olarak da New York eyaletinin valisi Kathy Hochul, insan cesetlerinin gübreye dönüştürülmesine izin veren yargıyı onayladı.

Söz konusu işlemde cesetlerin bir konteynır içinde yaklaşık bir ay boyunca odun yongası ve çim ile birlikte tutulduğu belirtildi. Amacı ise daha çevreci olmak ve daha az karbon salınımı sağlamak.

Bu işlemin ardından elde edilen toprağın sebze ve çiçek dikimi için kullanılabileceği aktarıldı. ABD firması olan Recompose, toprağa dönüştürme işleminin ölülerin yakılmasına ve tabutla gömülmesine kıyasla 1 ton daha az karbonun açığa çıktığını açıkladı.

Uygulamayı doğru bulan çevre dostu insanlar bunun aynı zamanda mezarlık alanlarının sınırlı olduğu kent için iyi bir seçenek olduğunu düşünüyor.

GCM Yatırım Banner

Etik Olmadığını Düşünenler de Mevcut

Her ne kadar insan cesetlerinin toprağa dönüştürülmesini destekleyenler olsa da etik bulmayanlar da var Katolik piskoposlar insan vücuduna ev atığı gibi muamele edilmemesi gerektiğini belirtiyor.

İşin bir de maliyet tarafına değinilen haberde, Ulusal Cenaze Direktörleri Derneği’nden alınan rakamlara yer verildi. ABD’de cenaze töreni masrafının ortalama 7.848 dolar, ölü yakma şeklinde olan cenaze işleminin ise 6.971 dolar olduğu belirtildi.

Söz konusu işlemlere Birleşik Krallık’ta da izin verildiği ve İsveç’te yasal olduğu hatırlatıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın