Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İnşaat Sektörünün Maliyetleri Haziran’da Rekor Kırdı

Yüksek enflasyon, oynak kur ve sürekli artış gösteren emtia fiyatları inşaat maliyeti endeksine tekrar yansıdı. İşte detaylar;
İnşaat Sektörünün Maliyetleri Haziran’da Rekor Kırdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün Haziran ayına ilişkin inşaat maliyet endeksi verilerini açıkladı. İnşaat maliyet endeksi geçtiğimiz aya göre yüzde 3,47’lik artış gösterdi.

TÜİK’in yayımladığı verilerde bir önceki yılın aynı ayına göre inşaat maliyet endeksinin yüzde 106,87 artış ile yeni rekor kırdığı görüldü.

Haziran verilerinde bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 4,16, işçilik endeksi yüzde 0,72 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 130,59, işçilik endeksi yüzde 45,67 arttı.

Haziran İnşaat Maliyeti Endeksi Yıllık Değişim
KAYNAK: TÜİK

TÜİK raporunda bina inşaatı maliyet endeksinin, bir önceki aya göre yüzde 2,58, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 101,79 arttı.

Mayıs ayına kıyasla malzeme endeksi ise yüzde 3,08, işçilik endeksi yüzde 0,68 arttı. Yıllık bazda bakıldığında ise geçen yılın Haziran ayına göre malzeme endeksi yüzde 124,22, işçilik endeksi yüzde 45,38 arttı.

GCM Yatırım Banner

Haziran Ayında Malzeme Endeksi Yüzde 151,73’lük Artış Gösterdi!

Bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi, bir önceki aya göre yüzde 6,31, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 124,27 arttı.

Haziran’da malzeme endeksi Mayıs ayına göre yüzde 7,51, işçilik endeksi yüzde 0,86 arttı. Malzeme endeksi TÜİK’in son açıkladığı verilere göre önceki yılın aynı ayında yüzde 151,73, işçilik endeksi yüzde 46,77 artış sergiledi.

Sektörde Yaşanan Maliyet Rekorunu Etkileyen Unsurlar

Haziran ayında inşaat maliyet endeksi yıllık bazda yüzde 106,87’lik artış gösterdi. Bu artışın ana sebeplerinden biri sürekli yükselmekte olan oynak kurun etkisi. Kurun yükselmesinden kaynaklı ithal edilen malzemelerin fiyatlarında yaşanan artış inşaat maliyetlerine yansıdı.

Maliyet endeksi verilerinde enflasyon bir diğer sebep olarak görülebilir. Çünkü kredi ve kur oranları sektörü doğrudan ilgilendiren unsurlardan.

Son olarak bakıldığında ise yüksek emtia fiyatları, küresel olarak artan enerji ve metal fiyatları inşaat sektöründe maliyetlerin sıçramasına sebep oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.