Yatırım yapmaya başla!

İnşaat Sektörü Güven Endeksi Eylül’de %8,3’lük Artışla 60,1’e Yükseldi

TÜİK tarafından açıklanan sektörel güven endeksi sonuçlarına göre Eylül ayında inşaat sektörü güven endeksinde artış oldu.
İnşaat Sektörü Güven Endeksi Eylül’de %8,3’lük Artışla 60,1’e Yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Eylül 2019 dönemine ait sektörel güven endeksleri sonuçlarını açıkladı. Endeksi oluşturan alt maddelerden hizmet sektöründe, perakende ticarette ve inşaat sektöründe bir önceki aya kıyasla artış oldu. Söz konusu veriler Ağustos ayında da pozitif gelen sektörel güven endekslerinin iyileşmeye devam ettiğini gösterdi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki aya kıyasla %8,3 artarak 60,1 seviyesine yükseldi.

İnşaat Güven Endeksi İnşaat sektörü güven endeksi Ağustos ayında 55,5 olmuştu. Aylık bazda alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi %6,6 oranında artarak 44,4 seviyesine, toplam çalışan sayısı beklenti endeksi ise %9,4 artarak 75,9 seviyesine yükseldi. Maliyetlerdeki artış sektör faaliyetlerini durma noktasına getirirken son açıklanan rakamlar görece iyileşme olduğuna işaret etti.

İnşaat maliyet endeksinde Temmuz ayında aylık bazda %0,62 oranında düşüş oldu. Öte yandan geçen yılın aynı dönemine kıyasla %18,42 artış gösterdi. Temmuz ayında bina inşaat maliyet endeksi bir önceki aya kıyasla %0,67, bina dışı yapılar için ise %0,49 oranında geriledi. Aylık bazda malzeme endeksi bina inşaatlarında %1,04, bina dışı yapılarda %0,82 oranında düşüş kaydetti.

Hizmet sektörü güven endeksi Eylül ayında bir önceki aya kıyasla %0,2 oranında artış gösterdi.

Sektörel Güven EndeksleriAğustos ayında 89,1 olan hizmet sektörü güven endeksi Eylül’de 89,3’e ulaştı. Endeksi oluşturan alt kalemlere baktığımızda iş durumu endeksi aylık bazda %1,9 artarak 87’ye, hizmetlere olan talep endeksi %1 artarak 85,4’e yükseldi. Öte yandan hizmetlere olan talep beklentisi endeksi %2,2 geriledi ve 95,4 seviyesinde gerçekleşti.

Söz konusu dönemde perakende ticaret sektörü güven endeksinde bir önceki aya kıyasla %2,7 oranında artış oldu. Ağustos’ta 95 seviyesinde gelen perakende ticaret sektörü güven endeksi Eylül’de 97,6’ya yükseldi. Bu alanda iş hacmi satışlar beklentisi endeksi %4,1 artarak 89’a, mevcut mal stok seviyesi %1 artarak 105,8’e ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi ise %3,4 artarak 98,1 seviyesinde gerçekleşti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#İnşaat kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum