Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İnşaat Sektörü Güven Endeksi Aralık’ta %7,9 Oranında Artış Gösterdi

Türkiye İstatistik Kurumu, Aralık dönemine ilişkin sektörel güven endekslerini açıkladı.
İnşaat Sektörü Güven Endeksi Aralık’ta %7,9 Oranında Artış Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yılın son sektörel güven endekslerini açıkladı. Her ayın son haftasında açıklanan verilere göre sektörel endeksler içerisinde yer alan tüm alt endekslerde artış kaydedildi.

Kasım ayında 63,9 seviyesinde gerçekleşen inşaat sektörü güven endeksi, Aralık’ta %7,9 oranında artış gösterdi.

İnşaat Sektörü Güven Endeksi Aralık’ta %7,9 Oranında Artış GösterdiEndeks bu artışla birlikte 68,9 seviyesine yükseldi. Aylık bazda değerlendirildiğinde alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi %9,1 artarak 48,6 seviyesine çıktı. Gelecek 3 aylık döneme ilişkin toplam çalışan sayısı beklenti endeksi ise %7,2 oranında artış göstererek 89,2’ye ulaştı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Kasım’da 91,3 seviyesinde gerçekleşirken, Aralık’ta %2 artışa işaret etti. Endeks bu artışla birlikte 93,2’ye ulaştı. Hizmet sektörü içerisinde yer alan iş durumu beklenti endeksi bir önceki ayın rakamları ile karşılaştırıldığında %0,6 artışla 89,8’e, hizmetlere olan talep endeksi %1,9 artışla 89,3’e ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksi %3,4 artışla 100,5 değerlerini aldı.

Geçen ay 101,2 gelen perakende ticaret sektörü endeksi Aralık’ta 102,6 seviyesine ulaştı.

Perakende TicaretEndeksin aylık değişim oranı %1,4 artış şeklinde oldu. Perakende ticaretin alt dallarına baktığımızda önümüzdeki 3 aylık döneme ilişkin iş hacmi-satışlar endeksinin %2 artarak 96,9’a, mevcut mal stok seviyesinin ise %3,4 artarak 109,3 seviyesine ulaştığını görmekteyiz.

TÜİK tarafından açıklanan bu değerler 0-200 arasında veriliyor. Endeks 100’den aşağı yönde uzaklaştıkça kötümserliği, yukarı yönde uzaklaştıkça iyimserliği ifade ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu