Yatırım yapmaya başla!

İnşaat Sektörünün Canlanması için Birinci El Konut Satışının Artması Şart

KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas inşaat sektörünün canlanması için birinci el, ülke ekonomisine destek olması için de yabancıya yapılan konut satışlarının artırılması gerektiğini söyledi.
İnşaat Sektörünün Canlanması için Birinci El Konut Satışının Artması Şart

KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, bu sabah açıklanan konut satışı rakamlarını değerlendirdi. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan bilgiye göre Ağustos ayında Türkiye genelinde 110.538 konut satıldı. Toplam konut satışları bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %5,1 oranında artış gösterdi.

İlk defa satılan konut sayısı 40.634 olurken, 69.904 konut ikinci el türünde satıldı. Söz konusu dönemde yabancılara yapılan konut satışı yıllık bazda %6,8 oranında düşüşle 3604 olarak kaydedildi. Açıklanan rakamları değerlendiren Elmas, inşaat sektörünün canlanması için birinci el konut satışların artması gerektiğini belirtti.

Altan Elmas, vatandaşın yeni konut alımına yönlenmesi için teşvik mekanizmalarının bir an önce devreye alınması gerektiğini söyledi.

Konut SektörüToplam satışlar içerisinde birinci el konut satışlarının payının artması gerektiğini vurgulayan Elmas, bunun inşaat sektörü ve ülke ekonomisinin büyümesini hızlandıracağını, aynı zamanda istihdama katkı sağlayacağını belirtti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 25 Temmuz toplantısında faiz oranlarını düşürmesinin konut sektörüne olumlu yansıdığını söyledi. Merkez’in faiz indirimi sonrasında kamu bankalarının konut kredisi faiz oranları düşürüldüğünü söyleyen Elmas, özel bankaların da buna eklenmesiyle piyasanın daha da canlanacağını aktardı.

Kredi oranlarındaki düşüşün başta ipotekli konut satışlarını artırdığını belirterek, Ağustos ayında ipotekli satışlarda %168 oranında artış olduğunu hatırlattı.

Kredi faizlerindeki indirimler ve yapılan kampanyalar sayesinde yılın ikinci yarısında sektörün daha da harekete geçmesi bekleniyor.

Yabancı Konut SatışıAğustos ayında konut satışlarının bir önceki aya kıyasla %8, geçen yıla kıyasla %5,1 oranında arttığını söyleyen Elmas, kamu bankalarının konut kredisi faiz oranları %0,99’a çekmesiyle satışların arttığını belirtti. Yapılan faiz indirimi kampanyaları sayesinde gayrimenkul sektörünün yeniden canlandığını, ikinci yarıda bu durumun daha da hissedilir olacağını yorumladı.

Maliyet artışlarının şu anda ev fiyatlarına yansıtılmadığını belirten Elmas, vatandaşların bu süreci kaçırmadan konut satın almalarını önerdi. Son açıklanan verilere göre Ağustos ayında yabancılara 3604 konut satışı yapıldığını, ülkemize döviz kazandırmak için bu sayıyı daha da yükseltmemiz gerektiğini belirtti.

Şu ana kadar elde edilen satışlarla 2018 yılındaki 40 bin satış rakamının rahatlıkla geçileceğini aktardı. Toplam satışlar içinde, yabancıya yapılan konut satışı oranının %4 olduğunu, bu oranı artırmanın ülke ekonomisine fayda getireceğini sözlerine ekledi

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum