Yatırım yapmaya başla!

İnşaat Sektörü 2 Yılın Ardından İlk Kez 2 Ay Aralıksız Canlandı

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından hazırlanan rapor, inşaat sektörünün son 2 ay içinde faaliyetlerini artırarak hız kazandığını gösterdi.
İnşaat Sektörü 2 Yılın Ardından İlk Kez 2 Ay Aralıksız Canlandı

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından yayımlanan “Hazır Beton Endeksi 2019 Ekim Ayı Raporu” ülkemizde inşaat sektöründe son 2 ay içinde art arda önemli bir canlılık görüldüğünü gözler önüne serdi.

Rapora göre inşaat sektörünün Eylül ayında gösterdiği iyileşme eğilimi, Ekim ayında da bozulmadan devam etti ve sektör 2018 yılının aynı dönemiyle kıyaslandığında performanslarında kaydettiği artışla önemli bir hareketlilik yaşadı.

Raporun sonuçları, inşaat sektörünün son 2 yıl içindeki faaliyetlerinde ilk kez 2 ay üst üste devam eden bir canlanma olduğuna işaret etti.

Faaliyetler Canlanma Olduğuna İşaret EttiFakat bu olumlu duruma rağmen inşaat sektörü oyuncularının güveni yükselmekle birlikte eşik değerin altında kalmayı sürdürdü. Beklenti Endeksi’nin eşiğin altında kalması ve izlediği aşağı yönlü seyir 2019’un son 2 ayında inşaat sektörünün nasıl bir yol izleyeceğine yönelik kafalarda soru işaretleri oluşmasına neden oldu.

Bu yılki endekslerin tamamında 2018’in Ekim ayına kıyasla yükseliş kaydedilirken, Güven Endeksi’nin en düşük seviyeli endeks olması, kalıcı bir iyileşmenin hala görülmediğini gösterdi.

Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, rapora ilişkin yaptığı konuşmada inşaat sektörü oyuncularının güven endeksinin yükseldiğini, fakat buna rağmen eşik değerin altında kalmayı sürdürdüğünü söyledi.

Işık, inşaat sektöründe görülen iyileşme veya kötüleşmenin genel ekonomiye kıyasla daha önce etkilerini gösterdiğini açıkladı.

ERMCO THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz IşıkAçıklamalarını sürdüren Işık, Türkiye’de faizlerin düşürüldüğü ve yabancı yatırımcıların Türkiye’ye olan ilgisinin gittikçe yükseldiği bir dönemden inşaat sektörünün oldukça verimli bir şekilde yararlandığı değerlendirmesinde bulundu. Risk iştahında ve ekonomik güvende zayıflama olduğunda ise inşaat sektörünün bundan etkilenerek kırılganlaşmaya başladığına dikkat çekti.

Son yapılan faiz indirimlerinin henüz tam olarak etkilerinin görülmediğini belirten Işık, konut sektörünün bundan fayda gördüğünü ve bu kapsamda Eylül ayında konut satışlarında %15’lik artış meydana geldiğini anımsattı.

İnşaat sektörü oyuncularının küresel ticari ilişkilerde artan iyimserlik, Türkiye’nin azalan jeopolitik riskleri, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) uyguladığı faiz indirimleri, Fitch Ratings gibi kredi derecelendirme kuruluşlarının not görünümlerini iyiye çekmesi ve Türk lirasının değerini koruması gibi durumlardan pozitif etkiler göreceğini öne sürdü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum