Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

İnşaat Maliyetleri Endeksi Mart’ta Aylık Bazda Yüzde 1,47 Arttı

Kura bağlı maliyet artışının etkileri sürerken, TÜİK Mart 2019 dönemine ilişkin inşaat maliyet endekslerini açıkladı. Buna göre endekste bir önceki aya göre %1,47, bir önceki yılın aynı dönemine göre %26,95 oranında artış oldu.
İnşaat Maliyetleri Endeksi Mart’ta Aylık Bazda Yüzde 1,47 Arttı

İnşaat maliyet endeksi (İME), Mart ayında yıllık bazda %26,95 oranında artış gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre 2019’un Mart döneminde inşaat maliyet endeksleri, bir önceki aya kıyasla %1,47’lik artış kaydetti.

Mart ayında bina inşaatı maliyet endeksi, bir önceki ayın rakamları ile karşılaştırıldığında %1,27 yükseldi.

Kura bağlı maliyet artışının etkileri sürerken, TÜİK Mart 2019 dönemine ilişkin inşaat maliyet endekslerini açıkladı. Buna göre endekste bir önceki aya göre %1,47, bir önceki yılın aynı dönemine göre %26,95 oranında artış oldu. Bu alandaki yıllık değişim %26,97 artış olarak açıklandı. Malzeme endeksinde bir önceki aya göre %01,83, bir önceki yılın aynı dönemine göre %27,12 artış oldu. İşçilik endeksindeki değişimlere baktığımızda bir önceki aya göre %0,11, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise 526,66 oranında artış gerçekleştiğini görmekteyiz.

Bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi, aylık bazda %2,11, yıllıkta %26,88 oranında arttı. Bu alanda bir önceki aya göre; malzeme endeksi %2,64, işçilik endeksi %0,85 artarken, bir önceki yılın Mart ayına kıyasla sırasıyla %27,33 ve %25,79 oranında artış oldu.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, Nisan ayı sonuçlarını açıkladı.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik EndeksiBuna göre Mart ayında inşaat faaliyetlerinde görülen artış çok uzun sürmedi ve endeks Nisan ayında 1,11 puan düşüş gösterdi. İMSAD tarafından her ay yayımlanan bileşik endeks, sektörde beklenen canlılığın olmadığını gösterdi.

7 ayın ardından ilk kez Mart ayında artış gösteren faaliyetler, mevsimselliğin olumlu katkısına rağmen Nisan’da düşüşe geçti. Söz konusu dönemde faaliyet endeksi 0,7 puan, güven endeksi 1 puan ve beklenti endeksi 1,3 puan geriledi. Yurt içi satışları ve üretimde gerileme olurken, ihracattaki artış sınırlı düzeyde oldu.

İnşaat malzemeleri sanayisinde önümüzdeki üç aya ilişkin alınan yurt içi siparişleri azaldı. Alınan iç siparişlerde düşüş olmasının Ramazan ve uzun bayram tatillerinin etkisi olduğu belirtildi. Yapılan açıklamada, endeksteki gerilemede finansal göstergelerdeki bozulmanın, siyasi ve ekonomik belirsizliklerin etkisi olduğu aktarıldı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#İnşaat kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum