Yatırım yapmaya başla!

İnşaat Maliyet Endeksi Nisan’da %1,60 Oranında Artış Gösterdi

TÜİK verilerine göre inşaat maliyet endeksi Nisan ayında artış gösterirken, inşaat malzemeleri ihracatında tüm zamanların en yüksek aylık ihracatı gerçekleşti.
İnşaat Maliyet Endeksi Nisan’da %1,60 Oranında Artış Gösterdi

İnşaat maliyet endeksi (İME), Nisan ayında bir önceki aya göre %1,60, bir önceki yılın aynı ayına göre %26,41 oranında artış gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre söz konusu dönemde bina inşaatı maliyet endeksi aylık bazda %1,39, bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi %2,28 arttı.

İnşaat malzeme endeksi Nisan’da, bir önceki aya kıyasla %2,14, geçen yılın anı ayına kıyasla %26,52 oranında artış gerçekleştirdi.

İnşaat Maliyet EndeksiTÜİK verilerine göre inşaat alanında işçilik endeksi bir önceki aya göre %0,41, bir önceki yılın aynı ayına göre ise %26,15 oranında yükseldi. Nisan ayında aylık bazda %1,39 artış gösteren bina inşaatı maliyet endeksi, bir önceki yılın aynı dönemine göre de %26,59 oranında arttı. Bina dışı inşaatında malzeme endeksi aylık %1,94, yıllık %26,75 oranında, işçilik endeksi ise aylık %0,23, yıllık %26,23 oranında arttı.

Bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi Mart ayının rakamları ile karşılaştırıldığında %2,28 oranında yükselirken, 2018 yılının Nisan ayına kıyasla %25,8’lik artış gerçekleştirdi. Bu alanda malzeme endeksi bir önceki aya göre %2,75, geçen yılın aynı dönemine göre %25,79 arttı. İşçilik endeksindeki değişim ise sırasıyla %1,12 ve %25,86 olarak açıklandı.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) tarafından açıklanan rakamlara göre Nisan’da inşaat malzemeleri ihracatında tüm zamanların rekoru kırıldı.

İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret EndeksiSöz konusu dönemde inşaat malzemeleri ihracatı, Mart ayına göre %10,5 artarak 1,81 milyar dolar ile rekor kırdı. İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi sonuçlarına göre Nisan ayında tüm zamanların en yüksek aylık ihracatı yapıldı. Miktar olarak rekor kırılmasına rağmen ortalama ihracat birim fiyatları 2013 yılından bu yana en düşük seviyeye geriledi.

İhracat birim fiyatları Nisan ayında 0,39 dolara inerken, geçen yıl bu rakam 0,52 dolar düzeyinde gerçekleşmişti. Hemen hemen tüm alt sektör gruplarında ihracat birim fiyatlarının düştüğü bildirildi.

Nisan ayında inşaat malzemeleri ithalatı ise 570 milyon dolar olarak kaydedildi. Geleneksel ürünler yerine, katma değeri yüksek ürün ithalatına ağırlık verilmesi ithalat birim fiyatları artmasını sağladı. Nisan ayında ithalat birim fiyatları 2,62 dolara yükseldi.

Endeksi meydana getiren 8 alt sektörün 7’sinde ihracat birim fiyatları geçen yılın Nisan ayına göre düşüş gösterdi.

İhracat Birim FiyatlarıArtış gösteren tek sektör prefabrik yapıların ihracatı oldu. Prefabrik ürünlerin ihracat birim fiyatları 2018 yılının aynı dönemine kıyasla %17,5’lik artış kaydetti. Mineral ürünlerin ihracat birim fiyatlarında %25 gerileme ile en büyük düşüş görülürken, onu %21,8 ile ağaç ürünleri izledi.

Birim fiyatlarında sektörlerin neredeyse tamamında düşüş olurken, miktar bazında artış gözlendi. 8 alt ürünün 7 tanesinin ihracatı miktar olarak geçen yılın Nisan ayına göre arttı. Birim fiyatlarına tam tersi yönde miktar bazında gerileme kaydeden tek sektör prefabrik yapılar oldu.

2019 yılının Nisan ayında, ihracat birim fiyat endeksini oluşturan 8 alt ürünün 4 tanesinin ihracat değerinde, geçen yılın aynı dönemine göre artış oldu.

İhracat Birim Endeksiİhracat değeri olarak bakıldığında en yüksek artış %14,9 ile ağaç ürünlerinde olurken, onun hemen ardında %12,6 artış ile metal bazlı ürünler yer aldı. Prefabrik yapılarda ise %33,1 ile en yüksek düşüş görüldü. Türkiye sanayi ürünleri ihracatı miktar endeksi, Nisan’da Mart ayına göre %1,6 oranında gerilerken, geçen yılın aynı dönemine göre %44,3 arttı.

İnşaat malzemeleri dışı sanayi ihracatı miktar endeksi bir önceki ata göre %12,8 oranında düşerken, bir önceki yılın seviyesinin %52,6 üzerinde kaydedildi. Sanayi ürünleri ihracat birim fiyatı 1,38 dolara geriledi. Geçen yılın aynı döneminde 1,93 dolar açıklanmıştı. 2018’in Nisan ayında 3,76 dolar olan inşaat malzemeleri dışı sanayi ihracat birim fiyatları ise bu yıl 2,55 dolara indi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#İnşaat kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum