Paylaşım

İnşaat Devi Petrol Fiyatlarına Çare Olarak 50 Bin Çalışanını İşten Çıkarıyor!


 

Suudi Arabistan merkezli dünyaca ünlü inşaat şirketi Binladin Group, petrol fiyatlarından dolayı yaşadığı ekonomik bunalımlar üzerine 50 bin çalışanını işten çıkarma kararı aldı. Yaşanan gelişmeler ve ayrıntılar haberimizde;

Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği’nin (OPEC) üretim kotasını kaldırmasının ardından oluşan küresel arz fazlası ortamında yaklaşık 2 yıldır petrol fiyatlarında önlemez ölçüde sert düşüşler yaşanıyor. Özellikle yeni yılda petrol piyasasında adeta dip seviyeler görüldü. Petrol Ocak ayında son 12 yılın en düşük seviyesi olarak kabul edilen 30 doların altına kadar geriledi. Ancak ilerleyen günlerde OPEC ve Rusya arasında Doha’da gerçekleşen üretim dondurma görüşmeleri ve ABD’deki petrol stoklarında görülen bir miktar düşüşten destek bularak yeniden 40 doların üzerinde tutundu. Petrol fiyatlarında yaşanan bu sert düşüşler Suudi Arabistan yönetimini bir hayli zora soktu. Hatırlanacağı üzere Suudi Arabistan yönetimi geçtiğimiz yıla ilişkin yayınladığı bilançoda 98 milyar dolarlık rekor bütçe açığı oluştuğunu kamuoyuna açıklamıştı.

Ülkenin başlıca ekonomik kaynağı olan petrolde görülen sert düşüşler, ülkenin dünyaya açılan şirketlerinin de zor günler geçirmesine neden oluyor. Suudi Arabistan’ın başta Orta Doğu olmak üzere tüm dünyada önemli başarılara imza atan inşaat şirketi Binladin Group, petrol fiyatlarında görülen sert düşüşlerin ardından ekonomik anlamda zor günler geçiyor. Kar oranlarında görülen şok düşüşlerin üzerine şirket, mali tablosunu düzeltmek adına yeni kararlar alıyor. Şirket aldığı karalar doğrultusunda bünyesinde çalışan tamamı yabancı olan 50 bin çalışanının sözleşmesini tek taraflı olarak feshetti. Sözleşmesi feshedilen çalışanların ise Suudi Arabistan’ı terk etmeleri için çıkış vizeleri teslim edildi.

Binladin Group’un toplamda ne kadar çalışanı var?

Petrol fiyatlarındaki önlemez düşüşün ardından ekonomik anlamda zor günler geçiren Binladin Group’un 50 bin çalışanını işten çıkarma kararı alması üzerine, şirketin toplamda ne kadar çalışanının olduğu merak edilmeye başlandı. Bunun nedeni ise dünya devi şirketin bir anda 50 bin düzeyinde kişiyi işten çıkarabilecek derecede büyük bir reform gerçekleştirmiş olması. Suudi kaynaklara göre şirketin bünyesinde çalışan güncel işçi sayısı toplamda 200 bine ulaşmış durumda.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın