Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’nin Otomobil Üretimi Temmuz’da Büyümeyi Sürdürdü

Sektör kuruluşu SMMT tarafından yapılan araştırma, İngiltere’de otomobil satışlarının altı ay üst üste büyümeye devam ettiğini ortaya koydu.
İngiltere’nin Otomobil Üretimi Temmuz’da Büyümeyi Sürdürdü
HABER GİRİŞ

Motor Üreticileri ve Tüccarları Derneği (SMMT), otomobil üreticilerinin küresel çip kıtlığının üstesinden gelmeye devam etmesiyle İngiltere’nin otomobil üretiminin Temmuz ayında art arda altıncı ay arttığını söyledi.

SMMT geçen ay ülkedeki fabrika hatlarından toplam 76.451 aracın piyasaya sürüldüğünü, bu rakamın bir önceki yıla göre yüzde 31,6 artış olduğunu söyledi.

SMMT İcra Kurulu Başkanı Mike Hawes, “Altı aylık büyüme, İngiliz otomobil üretiminin toparlandığını ve elektrikli modellerin artan hacimlerle birlikte geleceğin daha olumlu olduğunu gösteriyor” dedi.

Hibrit elektrikli (HEV), şarjlı hibrit (PHEV) ve akülü elektrikli araçların (BEV’ler) üretimi yaklaşık yüzde 74 artışla 30.180 adede yükselirken bu, Temmuz ayında üretilen her beş otomobilden neredeyse ikisini temsil ediyor. Üretilen toplam otomobil sayısı, Temmuz 2019’da görülen salgın öncesi seviyelere göre yüzde 29,4 daha düşük kaldı.

Üretim ve ihracatta önemli bir itici güç olan İngiltere’nin otomobil endüstrisi, geçen ay Hindistanlı Tata Motors’un (TAMO.NS) Jaguar Land Rover fabrikalarına tedarik sağlamak üzere Britanya’da büyük bir EV pil fabrikası kurmayı taahhüt etmesiyle ivme kazandı.

GCM Yatırım Banner

Hawes, “Son yatırım duyuruları şüphesiz sektörü destekledi ancak küresel rekabet zorlu olmaya devam ediyor” diye konuştu. SMMT Temmuz ayında İngiltere’nin yılda 1 milyon veya daha fazla otomobil üretmeye dönmesinin beş yıl daha sürebileceğini belirtmişti.

Rapor dün açıklanan Avrupa Birliği yeni otomobil satışları verisini takip ediyor. Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA), Temmuz’da üye ülkelerdeki satışların yüzde 15 arttığını bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.