Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

İngiltere’nin AB’den Ayrılacağı Tarih Belli Oldu!

İngiltere’nin AB’den Ayrılacağı Tarih Belli Oldu!

Hatırlanacağı üzere Haziran ayında İngiltere, Avrupa Birliği’nden (AB) çıkış için “Brexit” oylaması gerçekleştirmişti. Oylamaya katılan büyük çoğunluğun ayrılma kararı vermesi, AB’den çıkışın resmiyet kazandığını göstermişti. Tarihinin en sancılı süreçlerinden birini geçiren AB için ise tehlike çanları duyulmaya başlamıştı. Dünyanın en büyük ekonomilerinden birine sahip olan İngiltere’nin AB’den ayrılığı, küresel ekonomi için de risk unsuru içeriyor. Ekonomistler konuyla ilgili olarak yaptıkları değerlendirmelerde, küresel ekonomide görülen mevcut risklerin büyük bir bölümünün, hala Brexit oylamasından kaynaklandığını dile getiriyorlar.

Peki, İngiltere AB’den ne zaman ayrılacak?

Brexit oylamasının ardından, İngiltere’nin AB’den kesin olarak hangi tarihte ayrılacağı, küresel piyasaların en önemli konularından birini oluşturuyordu. Bugün, bu sorunun cevabı netlik kazandı. İngiltere Başbakanı ve Muhafazakar Parti Genel Başkanı Theresa May, AB’den çıkış süreciyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. May’ın açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“2017 Mart ayında, AB’den ayrılacağız”

May yaptığı açıklamada; Brexit oylamasının ülkenin kaderini değiştirmek için önemli bir fırsat olduğunu belirterek, bu doğrultuda ülke menfaatleri adına önemli adımların atılacağını söyledi. May, İngiltere’nin AB’den çıkışını resmi olarak başlatacak olan Lizbon Antlaşması’nın 50. maddesinin, önümüzdeki yılın Mart ayında devreye gireceğini dile getirdi. AB ile yapılacak olan çıkış müzakereleriyle ilgili en iyi anlaşmayı elde etmek adına sıkı bir çalışma içerisinde olduklarını belirten May, hükümetin vizyonunun genişlediğini ve hedeflerinin sağlamlaştığını ifade etti.

Küresel Britanya vurgusu!

May açıklamalarının ikinci bölümünde oldukça dikkat çekici ifadeler kullandı. Küresel ekonomi içerisinde büyük paya sahip olan İngiltere ve AB’nin geleceği, bu sürecin ardından yeni bir boyut kazanabilir. Bu doğrultuda, politika yapıcılara büyük rol düşmekte. Ancak İngiltere Başbakanı May’ın bugünkü söylemlerinde kullandığı “Küresel Britanya” ifadesi, oldukça dikkat çekici. May açıklamasında, küresel bir Britanya’nın artık ufukta göründüğünü dile getirdi. İngiltere’nin AB çatısından ayrılması, yeni bir düzenin müjdecisi olabilir. Yani İngiltere’nin, hem Orta Doğu hem de Asya topraklarında daha çok söz sahibi olmak istediği söylenebilir. May’ın bugünkü söylemleri de bu anekdotla örtüşür nitelikte…Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum