Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’den Ukrayna’ya Sarsılmaz Destek Sözü

İngiltere Savunma Bakanı Grant Shapps, on binlerce top mermisi daha temin ederek Ukrayna'ya sarsılmaz bağlılık sözü verdi. Detaylar haberde;
İngiltere’den Ukrayna’ya Sarsılmaz Destek Sözü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiltere Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Ukrayna’ya 300 binden fazla top mermisini sağlayan İngiltere yönetimi, bu yıl on binlerce top mermisi daha teslim etmeyi taahhüt etti.

Savunma Kurmay Başkanı Amiral Tony Radakin ile birlikte katıldığı Almanya’da düzenlenen Ukrayna Savunma Temas Grubu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Savunma Bakanı Grant Shapps, ülkesinin Ukrayna’ya olan sarsılmaz bağlılığını ortaya koyduğunu dile getirdi.

Ukrayna Savunma Temas Grubu, savaşın yıprattığı ülkeye uluslararası desteği koordine etmek için yaklaşık 50 ülkeden bakanları ve üst düzey yetkilileri bir araya getiriyor.

Shapps’tan Daha Fazla Askeri Destek Mesajı

Shapps, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada “Bugün İngiltere’nin Ukrayna’ya olan sarsılmaz bağlılığını gösterdik ve Ukrayna’nın Rusya işgaline karşı kendisini savunmasını ve yasa dışı olarak işgal edilenleri geri almasını sağlamak için on binlerce top mermisi daha sözü vermek de dahil olmak üzere daha fazla askeri destek başlattık.” ifadelerini kullandı.

Sözlerinin devamında “Kışa yaklaşırken Ukrayna’nın kendisini savunmak amaçlı ihtiyaç duyduğu şeylere sahip olmasını sağlamak için, İngiltere’nin önümüzdeki aylarda hava savunma, uzun menzilli saldırı yetenekleri ve eğitim de dahil olmak üzere öncelikli destek alanlarımızda nasıl daha ileri gideceğini de belirledik.” şeklinde konuştu.

GCM Yatırım Banner

Shapps, Ukrayna’ya askeri destek sağlama konusunda ortakların ve müttefiklerin birlikteliğini de memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

“Putin Endişelenmeli”

50 ülkeden temsilcinin Almanya’da toplanmış olmasının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Başkan Putin’i endişelendirmesi gerektiğini belirtti. Bunun, uluslararası toplumun Ukrayna’ya kış boyunca ve 2024’e kadar ihtiyaç duyduğu askeri desteği destekleme konusundaki kararlılığının somut bir göstergesi olduğunun altını çizdi.

Konuşmasının devamında, “İngiltere, Ukrayna’nın güvenli ve müreffeh, egemen bir ulus olarak potansiyelini gerçekleştirebilmesi amacıyla uzun vadeli dayanıklılığının inşasına yardımcı olmak için müttefiklerimiz ve ortaklarımızla birlikte çalışmaya devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

İngiliz Bakan, toplantı kapsamında ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov da ikili görüşmelerde bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.