Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’den Türkiye’ye Tarihi Finansman! İlişkiler Güçleniyor

İngiltere, Türkiye’nin sivil altyapı projesi için rekor yatırım açıkladı. Ankara-İzmir Limanı arası hızlı tren projesine tarihi finansmanın detayları aşağıda;
İngiltere’den Türkiye’ye Tarihi Finansman! İlişkiler Güçleniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere, başkent Ankara ile İzmir limanı arasında yüksek hızlı demiryolu hattı için şimdiye kadarki en büyük sivil altyapı ihracat finansmanını aktaracak.

Bugün yapılan açıklamaya göre İngiltere İhracat Finansmanı (UK Export Finance) 503 kilometre uzunluğundaki projeye 1,7 milyar sterlin (2,3 milyar dolar) kredi sağlayacak.

İngiltere’den Ankara-İzmir Hızlı Tren Hattına Tarihi Yatırım!

İngiltere ve Türkiye, 1,7 milyar sterlin değerinde temiz ulaşım anlaşması üzerinde anlaştı. Türkiye’nin büyük iklim dostu projeleri finanse etmesine ve COP26 taahhütlerini yerine getirmesine destek için tasarlanan anlaşma İngiltere-Türkiye Yeşil Finans Konferansı’nda açıklandı.

Finansman Ankara ve İzmir Limanı arasında yapılacak elektrikli tren yolu yapımına giderken proje Credit Suisse ile Standart Chartered Bank tarafından yönetilecek.

Birleşik Krallık hükümetinin şimdiye kadarki en büyük sürdürülebilir sivil altyapı anlaşması, Türkiye’de yeni yüksek hızlı elektrikli demiryolu hattının finanse edilmesine yardımcı olacak.

İngiliz ve Türk işletmelere verilen büyük sözleşmelerle karbonsuz seyahat için büyük adımı temsil edecek. 2,1 milyar euroluk yeşil finansman, aynı zamanda 160 yılı aşkın süredir Türkiye’de İngiltere destekli ilk demiryolu işlemini işaretleyecek.

Proje, Türkiye’nin ülkedeki yüksek hızlı tren dönüşümü planının bir parçasını oluşturacakken yeni hat iki şehir arasındaki mevcut hava ve karayolu güzergahlarına daha hızlı, daha düşük karbonlu bir alternatif sağlayacak.

İngiltere Türkiye’yi Hayati Bir Ticaret Ortağı İfadeleriyle Nitelendirdi! Nebati’den İş Birliğini Güçlendirme Vurgusu Geldi

İngiltere’nin Uluslararası Ticaret Bakanı Anne-Marie Trevelyan, finansmana ilişkin açıklamasında Türkiye’yi hayati bir ticaret ortağı olarak nitelendirdi.

“Serbest ticaret ve çevre konusundaki ortak küresel bakış açımız, uluslarımızda ekonomik büyümenin arkasındaki itici güçtür.” dedi.

Anlaşmanın, ağır kirli şehirlerdeki emisyonları azaltmak için endüstriyel köklerini kullanan Birleşik Krallık demiryolu endüstrisi için gurur verici olduğunu ekledi.

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de iki ülke arasında iş birliğini vurgulayarak şöyle dedi:

“Bu proje sırasında çevresel ve sosyal prosedürlere büyük önem verdik ve Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak bu konudaki iyileştirmeleri yakından takip ediyoruz. Hızla büyüyen yeşil finans piyasasının da aktif ve önemli oyuncuları arasında yer almak istiyoruz. Birleşik Krallık hükümetiyle iş birliğinden ve uzun süredir devam eden güçlü ilişkilerden çok memnunuz ve iş birliğimizi daha da güçlendirmeyi umuyoruz.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu