Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’den Çin’in Tepkisini Çekecek Adım: Tayvan’a Gidiyor!

İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanı Greg Hands'in Tayvan'a bir ziyarette bulunacağı duyuruldu. Çin tarafı öfkeli. Detaylar haberde;
İngiltere’den Çin’in Tepkisini Çekecek Adım: Tayvan’a Gidiyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanlığı’nın Pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı ve aynı zamanda bir parlamento üyesi olan Greg Hands, Tayvan’a ziyarette bulunacak. Hands’in, Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen ile bir araya geleceği belirtildi.

Hands’in, bu hafta Tsai Ing-wen ile gerçekleştireceği görüşmede iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin esas konu olacağı ifade edildi.

Geleneksel Ticaret Müzakereleri Gerçekleştirilecek

Bakanlık, Hands’in iki gün olarak planlanan ziyareti sırasında 25. yıllık Birleşik Krallık – Tayvan ticaret müzakerelerinin gerçekleştirileceğini de belirtti.

Hands’in ofisinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Tayvan’ı şahsen ziyaret ediyor olmak, ülkemin Birleşik Krallık ile Tayvan arasındaki ticaret bağlarını güçlendirme konusundaki kararlılığının net bir işaretidir. Birleşik Krallık gibi Tayvan da kurallara dayalı bir küresel ticaret sistemi tarafından desteklenen serbest ve adil ticaretin savunucularındandır.”

GCM Yatırım Banner

Hands ayrıca Tayvan’ın üst düzey ticaret müzakerecilerinden John Deng ve Ekonomi Bakanı Wang Mei-hua ile de görüşecek.

Çin’den İlk Tepki Geldi: Durdurun!

Bilindiği üzere Çin, demokratik olarak yönetilen Tayvan’ı kendi bölgesi olarak görüyor. Tayvan’ın Çin’den ayrılığına bir destek gösterisi olduğuna inanarak, Taipei ile yabancı hükümetler arasındaki herhangi bir resmi etkileşime şiddetle karşı çıkmaya devam ediyor. Dolayısıyla bu ziyaretin süreç içinde Çin hükümetinden sert tepki görmesi şaşırtıcı olmayacak.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Pekin’de yaptığı açıklamada Çin’in, diplomatik bağları olan bir ülke ile Tayvan arasında her türlü resmi mübadeleye kararlı bir şekilde karşı çıktığını söyledi.

Lijian açıklamasında İngiltere yönetimine seslenerek şu ifadeleri kullandı:

“İngiliz tarafını Tayvan ile her türlü resmi mübadeleyi durdurmaya ve ayrılıkçı güçlere Tayvan’ın bağımsızlığı için yanlış sinyaller göndermeye son vermeye çağırıyoruz.”

Tayvan Ekonomi Bakanlığı ise düzenlediği toplantıların basına kapalı olduğunu söyleyerek görüşmeye dair yorum yapmaktan kaçındı.

Tayvan, İngiltere’nin Desteklerinden Memnun

Tayvan, İngiltere’yi kendisiyle benzer düşünen bir demokratik ortak olarak görüyor. Londra yönetiminin, ada yakınlarındaki son Çin savaş oyunları konusunda duyduğu endişeleri açıklaması ve Tayvan’ın uluslararası organizasyonlara katılımına verdiği desteğin ülkeye moral ve cesaret verdiği kabul ediliyor.

Tayvan gibi İngiltere de Trans Pasifik Ortaklık Anlaşması (CPTPP) için Kapsamlı ve Aşamalı Anlaşmaya katılmayı umut ediyor. Üyeler, Şubat ayında İngiltere’nin, Avrupa Birliği’nden ayrıldıktan sonra yeni ticari ilişkiler arayışında olması nedeniyle başvurusuna devam edebileceği konusunda anlaştılar. Çin’in de dahil olmak için başvurusu bulunuyor.

İngiltere’nin Tayvan ile resmi diplomatik bağları yok, ancak iki tarafın yakın ekonomik ve gayri resmi ilişkileri mevcut. İngiltere’nin Taipei’de fiili bir büyükelçiliği bulunmakta.

Batılı milletvekilleri ve diğer yetkililer, adayı kendi toprakları olarak gören ve ayrı bir ülke olduğunu ima eden herhangi bir hamleye sert tepki gösteren Pekin’in güçlü itirazlarına rağmen Tayvan ziyaretlerini sürdürüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.