Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Tek Kullanımlık Plastik Ürünler Yasaklandı

Birleşik Krallık'ta çatal, bıçak, tabak ve tepsi gibi tek kullanımlık plastik ürünlerle ilgili yasak yürürlüğe girdi. Detaylar haberin içerisinde;
İngiltere’de Tek Kullanımlık Plastik Ürünler Yasaklandı
HABER GİRİŞ

İngiltere hükümeti tarafından ülkedeki bazı tek kullanımlık plastiklere ilişkin yasak yürürlüğe girdi. Hükümet, bu yasakla doğayı plastik atık kirliliğinden korumayı amaçlıyor. Yasağın ardından ülkedeki belediyelerse, bazı firmaların değişime hazır olmadığı konusunda uyardı.

Birleşik Krallık tarafından yasaklanan tek kullanımlık plastikleri tedarik etmeyi sürdüren işletmelerin, para cezasına çarptırılabileceği ve yerel makamlar tarafından denetime tabi tutulabileceği vurgulandı.

Söz konusu uygulama kapsamına süpermarketler veya paket servisler tarafından kullanılan plastik ürünlerin girmediğine de dikkat çekildi.

İskoçya’da Tek Kullanımlık Plastik Ürünler 2022’de Yasaklanmıştı

İskoçya’da benzer yasaklar uygulanırken İngiltere’de tek kullanımlık plastik pipetler, karıştırıcılar ve plastik saplı pamuklu çubuklar 2020’de yasaklanmıştı.

Haziran 2022’de İskoçya, işletmeler için tek kullanımlık plastik ürün kullanımını yasaklamıştı. Galler’de de Aralık 2022’de benzer bir yasa onaylanmış ancak uygulamanın bazı bölümlerinin 2026’ya kadar yürürlüğe giremeyebileceği ifade edilmişti.

GCM Yatırım Banner

Anadolu Ajansı (AA) haberinde İngiltere’deki plastik kullanımına ilişkin verileri paylaştı. Verilere göre İngiltere’de her sene yaklaşık 1,1 milyar tek kullanımlık plastik tabak ve 4,25 milyar çatal bıçak takımı kullanılıyor.

Bahsi geçen miktardan sadece yüzde 10’unun kullanıldıktan sonra geri dönüştürüldüğü bildirildi.

Avrupa Birliği (AB) plastik atık miktarını azaltma amacıyla son senelerde yeni düzenlemeler getirerek 2021’de de tek kullanımlık tabak, çatal, bardak ve pipet gibi plastik ürünleri yasaklamıştı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.