Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Faiz Artırım Beklentisi Enflasyon Tahminini Düşürdü

İngiltere'de faiz artırımı ihtimalinin güçlenmesiyle birlikte Temmuz ayında enflasyon beklentilerinin gerilediği görüldü. İşte detaylar;
İngiltere’de Faiz Artırım Beklentisi Enflasyon Tahminini Düşürdü
HABER GİRİŞ

İngiltere’de bugün açıklanan bir anket sonucuna göre enflasyon beklentileri Temmuz ayında yeniden düştü. Çünkü İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) bu hafta sonu faiz oranlarını çeyrek puan artırma ihtimali güçlendi.

ABD bankası Citi ve anketörler YouGov, 5 ila 10 yıl içinde enflasyon beklentilerinin Haziran’daki yüzde 4 seviyesinden Temmuz ayında yüzde 3,8’e gerilediğini bildirdi. Aynı zamanda bu, son dört ayın üçüncü düşüşü olduğu söylendi. Ankete göre 12 aylık enflasyon beklentisi de yüzde 6,1’den yüzde 6’ya geriledi.

Aralık ayından bu yana faiz oranlarını yüzde 9’un üzerinde bir enflasyonla mücadele etmek için istikrarlı bir şekilde yükselten BOE’nin Para Politikası Komitesi (MPC), son fiyat artışının yerleşik hale gelmesini durdurmak için gerekirse güçlü hareket etmeye hazır olduğunu söyledi.

Bu yorumlar, BOE’nin 1995 yılından bu yana ilk yarım puanlık faiz artırım beklentisini yükseltmiş oldu.

Citi ekonomisti Benjamin Nabarro yayımladığı bir notta, “MPC için bu veriler orta vadeli enflasyon beklentilerine ilişkin endişelerin devam ettiği anlamına gelebilir,” dedi. Nabarro, daha büyük bir faiz artırımı için itici güç olacak pek bir şey görmediklerini de sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın