Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Bu Kış Zorunlu Elektrik Kesintileri Olabileceği Söylendi

İngiltere’nin şebeke operatörü National Grid, kış mevsimi için elektrik kesintisi uyarısında bulundu. Ayrıntılar haberde…
İngiltere’de Bu Kış Zorunlu Elektrik Kesintileri Olabileceği Söylendi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiltere ulusal şebeke operatörü National Grid, Avrupa’dan elektrik ithal edilmezse ve gazla çalışan elektrik santrallerini beslemek için yeterli ithalat sağlanamazsa, bu kış evlerde ve işyerlerinde planlı elektrik kesintileri yaşanabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Avrupa’daki ülkeler, Ukrayna’daki savaş nedeniyle Rusya’dan gelen gaz akışının kesintiye uğramasına karşı kacil durum planları hazırlıyor. Bu durum diğer ülkelere enerji ihracatının kısıtlanmasını gerektirebilir.

Avrupa’daki gaz sıkıntısı ve bazı Fransız nükleer santrallerindeki bakım sorunları, İngiltere’nin ihtiyaç duyduğu elektrik ithalatını güvence altına alamama riskini artırdı.

Ulusal Şebeke Elektrik Sistemi Operatörü (ESO), “Bu durumda olmamız, bazı müşterilerin gün boyunca önceden tanımlanmış süreler boyunca elektriksiz kalabileceği anlamına gelir” açıklamasında bulundu.

Rusya bu yıl Avrupa’ya olan gaz tedarikini kesti. Ülke İngiltere’nin gaz ihtiyacının sadece yüzde 4’ünü karşılıyor. National Grid, Avrupa’daki gaz arzındaki bir eksiklik potansiyelinin Büyük Britanya’da bir dizi zincirleme etkisi olabileceğini ve ithalat kabiliyeti üzerinde riskler yaratabileceğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Gaz görünümünün, fiyatların Avrupa, Katar ve ABD gibi ülkelerden sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) çekmesine bağlı olduğu ifade edildi.

National Grid, daha stresli bir senaryoda, hava soğuk olduğunda ve düşük rüzgar üretimi olduğunda, bazı müşterilere sınırlı sürelerle kontrollü bir şekilde tedarikin kesilmesine ihtiyaç duyulabileceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.