Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

İngiltere’de Yıllık Enflasyon Temmuz’da %2’ye Geriledi

İngiltere'de Temmuz 2021 dönemine ait tüketici ve üretici fiyat endeksleri açıklandı.
İngiltere’de Yıllık Enflasyon Temmuz’da %2’ye Geriledi

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) Temmuz ayına ait enflasyon verilerini açıkladı. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE), Temmuz’da bir önceki yılın aynı dönemine göre %2 oranında artış gösterdi. Haziran’da yıllık %2,5 gelen enflasyon için beklenti %2,3’lük artış olmasıydı.

Birleşik Krallık çekirdek TÜFE (CPI), yıllık bazda %2,2 beklentisine karşın, %1,9 yükseldi.
İngiltere Enflasyon Oranları
Kaynak: ONS

Yıllık %2 artan enflasyon, aylık bazda değişiklik göstermedi. Piyasanın beklentisi %0,2 – 0,3 artış yönündeydi. Çekirdek üretici fiyat endeksi (ÜFE), Temmuz’da aylık %0,7, yıllık %3,9 artış gösterdi. Çekirdek ÜFE, Haziran’da yıllık %2,7 artmıştı.

Konut maliyetlerini gösteren enflasyon, 2020’nin aynı dönemi ile karşılaştırıldığında %2,1 yükseldi. Enflasyona en büyük katkı 0,85 ile ulaştırma sektöründen geldi. Taşımacılığın katkısının tüm gruplar ile karşılaştırıldığında en fazla çeşitlilik gösteren sektör olduğu gözlendi.

Bu durumda ise esas olarak motor yakıtlarının fiyatlarındaki değişiklik etken oldu. Ortalama benzin fiyatlarının 2013 yılının Eylül ayından bu yana en yüksek seviyeye çıktığı belirtildi.

En büyük aşağı yönlü katkıyı ise giyim ve ayakkabı ile eğlence amaçlı ürün ve hizmetler yaptı. Haziran ve Temmuz aylarında enflasyonda meydana gelen düşüşün yaklaşık %0,2’sinin baz etkisinden kaynaklandığı belirtildi. Gıda ve alkolsüz içeceklerin enflasyona katkısı 0,04 puanı işaret etti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum