Yatırım yapmaya başla!

İngiltere’nin Yeni Başbakanı Huawei Konusunda Acilen Karar Vermeli

İngiliz milletvekilleri, ülkenin yeni liderinin Huawei'in 5G ağına dahil edilmesi konusunda bir öncelik meselesi olarak karar vermesi gerektiğini söyledi. İşte detaylar;
İngiltere’nin Yeni Başbakanı Huawei Konusunda Acilen Karar Vermeli

İngiltere milletvekillerinden oluşan güçlü bir komite Cuma günü, devam eden tartışmalar uluslararası ilişkilere zarar verirken ülkenin yeni başbakanının Huawei’in 5G ağına dahil edilip edilmeyeceği konusunda acilen karar vermesi gerektiğini söyledi.

Bu noktada Başbakan Theresa May liderliğindeki Birleşik Krallık Ulusal Güvenlik Konseyi’nin Nisan ayında Huawei ile görüşmek üzere bir araya geldiği ve telekom devinin 5G ağının tüm kritik bölümlerinden engellenirken daha az hassas parçalara sınırlı erişimine izin verildiği hatırlatıldı.

Ancak ABD, müttefiklerine Huawei teknolojisinin Çin tarafından casusluk için kullanılabileceğini söyleyerek şirketi engellemeleri için çağrı yaptı.

İstihbarat ve Güvenlik Komitesi İngiliz Başbakan Huawei Uyarı Çin ise İngiltere’yi, firmayı dışlamanın yatırım ve ticarete zarar verebileceği konusunda uyardı. Huawei ile ilgili son kararın İngiliz hükümeti tarafından çoktan alınmış olması gerekse de May’in istifa kararı, süreci duraksattı. Adaylardan Boris Johnson ya da Jeremy Hunt, gelecek hafta Theresa May’in yerini alacakken konu yeniden gündeme getirildi. Parlamentonun İstihbarat ve Güvenlik Komitesi’nin (ISC) Başkanı Dominic Grieve; “yeni başbakan, bir öncelik meselesi olarak karar almalı” dedi.

ISC, İngiltere’nin siber güvenlik şeflerinin sorunun bir ülke veya şirket ile ilgili olmadığı ancak sistemin herhangi bir saldırıya ya da kötü niyetli eylemlere dayanabilmesi gerektiği konusunda net olduklarını aktardı.

İngiltere’nin Yeni Başbakanı Huawei Konusunda Acilen Karar VermeliBu sorunun en iyi şekilde tedarikçileri çeşitlendirerek elde edilebileceğini savunan kurum, 5G için şu anki sorunu, Huawei, Nokia, Ericsson olmak üzere sadece 3 firmanın bulunması olarak açıkladı. Aşırı bağımlılık ve daha az rekabetin düşük güvenlik standartlarına yol açtığını da belirtti.

Bu nedenle, hakkında şüpheler olsa bile üçüncü bir şirketin dahil edilmesinin sistemdeki güvenlik önlemleri için daha yüksek çizgiler belirleyeceğini ve daha yüksek genel güvenlikle sonuçlanacağını öngördü. Ancak komite, kararın sadece teknik olmadığını ve hükümetin siyasi kaygıları göz önünde bulundurması gerektiğini de kabul ederek ABD, İngiltere, Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda’nın “Beş Göz” istihbarat ittifakını tehlikeye sokacak hiçbir şey yapmaması gerektiğini bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum