Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Yarı İletken Endüstrisine 1 Milyar Sterlin Yatırım Yapacak

İngiltere hükümeti gelecek 10 yıllık planları kapsamında yarı iletken sektörüne yatırım yapma kararı aldı. Detaylar şöyle…
İngiltere Yarı İletken Endüstrisine 1 Milyar Sterlin Yatırım Yapacak
HABER GİRİŞ

Birleşik Krallık hükümeti yarı iletken endüstrisine 1 milyar sterline kadar destek vereceğini duyurdu. Ülkenin önde gelen şirketlerinden bazıları, patronlarından gelen yardım taleplerinin ardından yerel çip üretim kapasitesini artırmak ve arzda daha fazla kesinti olmasını önlemek istiyor.

Yatırım, İngiltere’nin çip tedarikini güvence altına alma ve ulusal güvenlik risklerine karşı koruma planını özetleyen 20 yıllık bir stratejinin parçasını oluşturuyor.

İlerleyen dönemde detayları paylaşılacak olan strateji, İngiltere’nin yerel çip sektörünü büyütmeyi, tedarik zinciri aksamaları riskini azaltmayı ve ulusal güvenliği korumayı amaçlayan bir dizi önlemi ortaya koyuyor.

Japonya ile İş Birliği

İngiltere, stratejisinin bir parçası olarak uluslararası ortaklarla işbirliğini artırmaya çalışacak. Bu hafta Hiroşima’da savunma ve yarı iletkenler konusundaki iş birliğini artırmak için Japonya ile bir anlaşma yapıldı.

Hükümet, önümüzdeki on yılda taahhüdünü 1 milyar sterline çıkarmadan önce, başlangıçta 2023′ten 2025′e kadar 200 milyon sterline kadar yatırım yapacak. Finansman, yetenek hattını geliştirmek ve prototip oluşturma, araçlar ve iş desteğine erişimi geliştirmek için kullanılacak.

GCM Yatırım Banner

Sunak: Küresel Rekabet Gücümüzü Geliştirebiliriz

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak yatırımla planı ile ilgili, “Yarı iletkenler, her gün kullandığımız cihazların temelini oluşturuyor ve yarının teknolojilerini ilerletmek için çok önemli olacak. Yeni stratejimiz, çabalarımızı araştırma ve tasarım gibi güçlü yönlerimizin nerede olduğuna odaklanıyor. Böylece küresel sahnede rekabet gücümüzü geliştirebiliriz.” açıklamasında bulundu.

Hükümet, gelecekteki arz kıtlıklarından kaynaklanan kesintileri önlemek için işletmeleri arz şoklarının riskleri hakkında bilgilendiren yeni kılavuz yayınlanacak.

Birleşik Krallık, ABD ve AB gibi bölgelerin ortaya koyduğu mega harcama taahhütlerinden bazılarını yerine getirmek yerine, uzman olduğu alanları güçlendirmeyi amaçlayan farklı bir yaklaşım ortaya koyuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.