Yatırım yapmaya başla!

İngiltere WikiLeaks Kurucusunun İadesi Konusunda ABD ve İsveç Arasında Seçim Yapacak!

İsveç savcılığı, WikiLeaks kurucusu Julian Assange’nin iki kadına tecavüz ettiğine ilişkin soruşturmanın yeniden açacağını ve iade talebinde bulunacağını açıkladı. İşte detaylar;
İngiltere WikiLeaks Kurucusunun İadesi Konusunda ABD ve İsveç Arasında Seçim Yapacak!

İsveç savcısı, Pazartesi günü yaptığı açıklamada WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’nin iki kadına tecavüz ettiğine ilişkin soruşturmayı yeniden açacağını ve İngiltere’den iadesini isteyeceğini belirtti.

Savcı Eva-Marie Persson, bir basın konferansında 2017 yılında açılan ve Assange’nin Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’be sığınmasının ardından düşen soruşturmaya devam edeceğini söyledi. WikiLeaks kurucusu geçen ay Londra’da, yedi yıl geçirdiği Ekvador Büyükelçiliği’nde tutuklanmış, haber tüm dünyada yankı uyandırmıştı.

Haliyle İsveç savcılığının Julian Assange’nin iki kadına tecavüz ettiğine ilişkin soruşturmayı yeniden açacağını duyurması da gündemin ana başlıkları arasında yer tuttu.

İsveç Savcısı Assange’nin Tecavüz Soruşturmasını Yeniden AçtıÖte yandan ABD’nin de WikiLeaks’in gizli belgelerin önbelleğini yayınlamasıyla ilgili suçlamalar nedeniyle Assange’nin iadesini istediği biliniyor. Assenge ise şu anda geçen hafta İngiltere’de çarptırıldığı 50 haftalık hapis cezasını çekiyor. Soruşturmayı yeniden açma kararı da Assange’nin ABD’ye mi yoksa İsveç’e mi gönderileceği yönündeki sorunsalları ortaya çıkarıyor.

Savcı Eva-Marie Persson da; “İngiltere’de bir iade işleminin devam ettiğinin ve ABD’ye iade edilebileceğinin farkındayım” diyerek durumu açıkladı.

İngiltere Assange İade ABD ve İsveç Arasında Seçim Yapacak!Yani İngiliz mahkemeleri herhangi bir iade talebi üzerine karar vermek durumunda kalacak ve İçişleri Bakanı Sajid Javid, İsveç savcıları talepte bulunur bulunmaz hangisinin üstünlük kazanacağına karar verecek. Londra merkezli Peters & Peters firmasında avukat olan Nick Vamos, Pazartesi günkü karardan önce Reuters’a verdiği demeçte İsveçlilerin talebinin üstünlük alacağını umduğunu söylemişti.

Kısacası İngiliz makamların, Julian Assange’nin iadesiyle ilgili İsveç ve ABD arasında karar vermesi gerekecek. ABD’ye iadesi durumunda ise tarihin en büyük gizli bilgileri sızdırma faaliyetiyle suçlanan Assange, bu suçlamayla karşılaşacak. Konuyla ilgili açıklama yapan WikiLeaks’in Genel Yayın Yönetmeni Kristinn Hrafnsson; “Yeniden yargılama Julian’a ismini temizlemesi için ikinci bir şans verecek” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum