Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Şansölyesi Sunak, İşini Kaybeden Yarım Milyon İnsanı Desteklemeli

Yayımlanan yeni bir raporda İngiltere’de yarım milyon insanın işini kaybettiği ve Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın onları destekleme şansının olduğu söylendi.
İngiltere Şansölyesi Sunak, İşini Kaybeden Yarım Milyon İnsanı Desteklemeli
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiliz düşünce kuruluşu Yeni Ekonomi Vakfı (New Economics Foundation-NEF), bugün yayımladığı raporunda geçen yıl yarım milyon işini kaybettiğini ve bunların asla geri dönmeyeceğini söyledi.

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın yaklaşan bütçe açıklamasının hemen öncesinde gelen raporda Sunak’a bu insanlara uzun vadeli bir iş destek programıyla yardım etmesi için çağrıda bulunuldu.

OBR ve İngiltere Merkez Bankası’nın 2021 yılının ikinci çeyreğinde işsizliğin %7,5 ile %7,7 arasında artabileceği yönündeki tahmininden bahsedildi.
İngiltere OBR İşsizlik Tahmini
KAYNAK: NEF

Bu da Mayıs ayına kadar ekstra 1,2 milyon kişinin geçen Mart ayından bu yana işsiz kalabileceği anlamına geliyordu. Ancak bu rakamın, koronavirüs iş koruma planının (JRS) şu anda planlandığı gibi Nisan ayında biteceğini varsaydığı eklendi.

JRS’nin neredeyse bir yıldır işsizlik artışını engellediği ve görünüşe göre Sunak’ın haklı olarak bir uzatma açıklayacağı kaydedildi.

NEF raporuna göre çoğu kişi için böyle bir uzatma işlerini kurtarmak için yeterli olabilir.
NEF Yarım Milyon İnsan İşini Kaybetti
Kaynak: Twitter

Aşı uygulaması iyi gidiyor ve özellikle hükümetin kısıtlamaları hafifletmek için yol haritasını duyurmasından bu yana, 2021 yazında ekonomik aktivitede hızlı bir toparlanma için iyimserlik yüksek. Bu, işverenlerin çalışanlarını işe geri getirmeye başlamasına izin verebilir.

Fakat Birleşik Krallık’ın kalıcı olmak için bir tür iş destek programına ihtiyaç duyacağı da aktarıldı.

Bahar bütçesinde Şansölye’nin pandeminin uzun vadeli ekonomik ve sosyal yaralarını önlemek için adım atması ve önlemler sunması gerektiği savunularak şu ifadelere yer verildi:

“Ekonomi yavaşça yeniden açılırken, hem işsizlikte daha fazla artış olmasını önlemek hem de işçilere Covid sonrası ekonomi için yeniden eğitim ve yeniden beceri kazandırma fırsatı sunmak için uzun vadeli bir iş destek programına ihtiyacımız var.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu