Yatırım yapmaya başla!

İngiltere Seçimlerinde Hiçbir Parti Çoğunluğu Sağlayamadı! Bu Durumda Ne Olacak?

Dün sandığa giden İngiltere'de seçim sonuçları açıklandı. En fazla oyu Başbakan Theresa May'in partisi alsa da hiçbir parti çoğunluk sağlayamadı. İngiltere seçimlerine dair tüm detaylar haberimizin devamında.
İngiltere Seçimlerinde Hiçbir Parti Çoğunluğu Sağlayamadı! Bu Durumda Ne Olacak?

Başbakan Theresa May’in Nisan ayında yaptığı erken seçim çağrısı dün gerçekleşti. İngiltere’de 47 milyon seçmen oy kullandı. 8 Haziran’da yerel saatle sabah 07:00’de başlayan oy kullanma işlemi, 22:00’de sona erdi. Genel seçim sonuçlarında hiçbir partinin parlamentoda çoğunluğu sağlayacak kadar oy alamadığı çıktı.

Dün sandığa giden İngiltere’de, 650 milletvekilinin seçilmesi için 40 bin merkezde oy kullanıldı. Seçime; Muhafazakar Parti, İşçi Partisi, Demokratik Birlik Partisi, Sosyal Demokrat İşçi Partisi ve diğer partilerin adayları katıldı. Sonuçlar Başbakan Theresa May’in liderliğini yaptığı Muhafazakar Parti’nin birinci çıktığını gösterse de hiçbir parti mecliste çoğunluğu elde edemedi. Yapılan son seçimde 650 milletvekilinin 331’i Muhafazakar Parti’den, 232’i ise İşçi Partisi’nden çıkmıştı.

Ülkede son aylarda yaşanan terör olayları Muhafazakar Parti’nin ciddi oranda oy kaybetmesine neden oldu. Öte yandan İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ise tam tersi meclisteki koltuk sayısını büyük oranda artırdı. Sandıktan iktidardaki Muhafazakar Parti 314, İşçi Partisi ise 266 milletvekili çıkardı. Hükümetin tek başına kurulabilmesi için en az 326 milletvekili olması gerekiyor. Bu durumda iki lider de çoğunluğu sağlayamadı.

Başbakan May oy kaybetmesi üzerine muhalefet parti lideri Corbyn tarafından istifaya çağırıldı. Bu seçim çağrısının May’in büyük çoğunluğu kazanmak ve yetki almak için yapıldığını belirten Corbyn sözlerine şu şekilde devam etti;

 İngiltere’de bir sonraki seçim normalde 2020 yılında yapılacaktı. Ancak Nisan ayında Başbakan May tarafından erken seçim çağrısı yapıldı. Bunun temel nedeni ise Muhafazakar Parti’nin meclisteki alt kanadı olan Avam Kamarası’ndaki çoğunluğu artırmak ve AB ile brexit görüşmelerini elinde tutmak istemesiydi.

Mecliste Çoğunluk Elde Edilememesi Ne Anlama Geliyor?

Sandık sonuçları hiçbir partinin çoğunluğu sağlayamadığını gösterdi. Peki bu ne anlama geliyor, bundan sonra ne olacak? Bu durumda yeni hükümet kurulana kadar ve eğer istifa etmezse Theresa May başta kalmaya devam edecek. Daha sonra partiler arasında koalisyon görüşmeleri başlayacak. Görüşmeler sonrasında en çok oyu alan Muhafazakar Parti ve İşçi Partisi’nden birisi iktidara gelecek.

Theresa May eğer bu görüşmeler sonunda mecliste çoğunluğu elde etmeyi başarırsa başbakanlık görevine devam edebilecek. Koalisyon görüşmeleri için resmi bir kısıtlama yok fakat 19 Haziran’da AB’den ayrılma görüşmeleri başlayacak. Eğer bu tarihe kadar sonuç netleşmezse, İngiltere AB’den brexit görüşmelerine başlama tarihinin ertelenmesini isteyebilir.

Seçimler Sterline Darbe Vurdu

8 Haziran Perşembe günü İngiltere’de yapılan seçimlerde, hiçbir partinin tek başına iktidar olamaması ve bunun üzerine AB ile yapılan brexit görüşmelerinin uzaması sterlini etkiledi. Seçim sonuçları netleşmeye yakın sterlin sert bir düşüş yaşadı. Zaten uzmanlar geçtiğimiz günlerde, seçimlerin sterlin için riskli olabileceğini hatırlatmıştı.

Sterlin tek partinin iktidara gelememesi üzerine Ocak ayından bu yana en büyük düşüşünü gerçekleştirdi. Sterlin/dolar paritesi bu sabah saatleri itibariyle 1.2753 seviyesinden işlem gördü. Bu gelişme sterlinden başka piyasaları çok fazla etkilemedi. ABD hazine tahvilleri fazla değişmezken, Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları ve Güney Kore hisse senetleri yukarı yönde hareket etti.

Sydney National Australia Bank Ltd. Döviz strateji müdürü Ray Attrill; sterlinde büyük değişiklik olmasına rağmen seçimlerin halen lokal olarak görüldüğünü ve diğer piyasalara pek yansımadığını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum