Yatırım yapmaya başla!

İngiltere Seçimleri Sterlin için Bir Tehdit Oluşturuyor mu?

İngiltere seçimlerine sayılı günler kaldı. Terör olaylarının gölgesinde gerçekleşecek olan seçim öncesinde, uzmanlar yatırımcıları uyardı. İşte detaylar...
İngiltere Seçimleri Sterlin için Bir Tehdit Oluşturuyor mu?

İngiltere’de yapılacak olan başkanlık seçimlerine sayılı günler kaldı. İşçi Partisi ve Muhafazakar Parti liderlerinin en güçlü aday olduğu seçimde her ne kadar Londra’da gerçekleşen terör saldırısı adayların seçim çalışmalarına ara vermesine sebep olsa da rekabet tüm hızıyla devam ediyor.

İngiltere 8 Haziran’da erken seçime gidiyor. Başkanlık koltuğu için yarışan en önemli iki aday ise Başbakan Theresa May ve İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn. İki isim geçtiğimiz hafta katıldıkları bir televizyon programında, seçmenlerin sorularını yanıtladı. Uzmanlar İngiltere seçimlerinin yatırımcıların odağında olması ve ciddiye alınması gerektiğini belirtiyor.

Yatırımcılar, Perşembe günü yapılacak olan İngiltere seçimleri öncesi, sterlindeki büyük hareketlenmeye karşı kendini korumaya çalışıyor. İngiliz para birimi geçen hafta, ülkenin Avrupa Birliği’nden çıkma kararı almasından bu yana en düşük seviyeye inmişti. Theresa May’in her geçen gün oy kaybediyor olması, muhalefet parti ile arasındaki farkın azalmasına yol açtı. Bu durum ise döviz türevi ürünlere ilişkin hedge maliyetinin yükselmesine sebep oldu. Uzmanlar İngiltere seçimlerinin ciddiye alınmasını ve yatırımcıların para birimindeki düşüşe karşı kendilerini güvence altına almalarını önerdi.

Terör Olayları Seçim Sonuçlarını Etkiler mi?

İngiltere’de son iki hafta içerisinde iki kez terör saldırısı olay gerçekleşti. Başkent Londra’da meydana gelen saldırı, 7 kişinin ölümüne, 48 kişinin de yaralanmasına sebep oldu. Son üç ayda yapılan üçüncü saldırının seçimlerin tam öncesinde yapılması dikkat çekti.

Ülke güvenliğinin ciddi boyutta tehdit altına girmesine sebep olan bu saldırıları terör örgütü DEAŞ ile bağlantısı olan gruplar tarafından gerçekleştirildi. Yaşanan bu olaylar Başbakan Theresa May’e oy kaybı olarak yansıdı. İşçi Partisi ile Muhafazakar Parti arasındaki puan farkı her geçen gün daha da azalıyor.

22 Mayıs’ta gerçekleşen terör saldırısı da May’e büyük oranda oy kaybettirmişti. Londra’daki saldırının ardından ise en yakın adayıyla arasındaki puan farkı 1’e indi. Oysa seçim kampanyalarının başladığı Nisan ayında bu fark 24 idi.
Bir yandan terör saldırıları, bir yandan AB ile yapılan Brexit görüşmeleri gölgesinde gerçekleşecek olan seçim ülkenin geleceğini belirleyecek. Başbakan May sandıktan daha güçlü bir şekilde dönmeyi planlarken, son aylarda üst üste yaşanan terör olayları halkın gözünde güveninin sarsılmasına neden oldu.

Cumartesi günü yaşanan terör saldırısı sonrası seçimin ileri bir tarihe ertelenmesi sorusu gündeme gelirken, Başbakan May seçimlerin kararlaştırıldığı tarihte, yani 8 Haziran günü yapılacağını duyurdu. İngiltere seçimlerini ve sandıktan çıkacak olan sonuçları, önümüzdeki günlerde Paratic.com haber sayfasından takip edebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum