Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Perakende Satışlarının Mayıs’ta Toparlanması V Şeklinde İyileşme İşareti Değil

İngiltere perakende satışları Mayıs ayında toparlansa da bunun V şeklinde bir iyileşmeye işaret etmediği konusunda uyarı yapıldı. Detaylar aşağıda;
İngiltere Perakende Satışlarının Mayıs’ta Toparlanması V Şeklinde İyileşme İşareti Değil
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiliz İstatistik Ofisi (ONS) verilerine göre perakende satışları Mayıs ayında yüzde 12 ile toparlandı. Bu, Nisan ayındaki yüzde 18’lik tarihi düşüşün ardından geldi. Mart ayında ise satışlar yüzde 5,1’lik gerileme kaydetmişti.

Mayıs’ta toparlanma olsa da rakamlar, bir yıl önceki rakamdan yüzde 13,1 aşağıdaydı. Mayıs 2020’de gıda dışı mağazalar aylık büyümeye en büyük pozitif katkıyı sağlarken ev eşyası mağazalarında %42’lik artış da güçlü geldi. Çevrimiçi olarak harcanan oran Mayıs 2020’de %33,4 ile rekor kırdı.

Akaryakıt satış hacminde güçlü bir artış olurken, oran Şubat’ta hükümetin seyahat kısıtlamaları uygulamalarından önceki seviyeden yüzde 42,5 düşük gerçekleşti.
İngiltere Perakende Satışları Mayıs'ta Toparlandı
Kaynak: Investing

Mayıs 2020’ye kadar olan üç ayda perakende satış hacmi yüzde 12,8’lik rekorla gerilerken; gıda ve mağaza dışı perakendecilik hariç tüm mağazalarda düşüşler yaşandı. İngiltere’nin Pantheon Macroeconomics baş ekonomisti Samuel Tombs, verilerin üzerime “genel tüketici resminin kasvetli” kaldığı konusunda uyardı.

BBC’nin haberine göre Tombs; “Mayıs’ın perakende satışlardaki toparlanması, ekonominin Covid-19’dan sağlıklı bir V-şekilli toparlanma başlattığının işareti olarak yorumlanmamalıdır” dedi.

Perakende satışların, hanehalkının toplam harcamalarının sadece 3’te 1’ini oluşturduğunu, yani mallara yapılan harcamaların genellikle insan teması gerektiren ve büyük ölçüde kullanılamayan hizmetlere göre daha hızlı iyileşeceğini belirtti.
İngiltere Online Satışları Mayıs'ta Rekor Kırdı
Kaynak: ONS

Online satışların Mayıs’ta rekor seviyeye ulaşması konusunda görüş bildiren Lynda Petherick şöyle konuştu:

Son birkaç ayda tüketici davranışındaki toptan değişimler göz önüne alındığında, alışveriş alışkanlıklarının yakın gelecekte normale döneceğini varsaymak iyimser olacaktır. İnternetten alışveriş yapanların oranı artmaya devam ettikçe, bu yeni ortamda en iyi toparlanan bireysel perakendeciler, hızlanan eğilimlere hızla uyum sağlayabilenler olacaktır.”

JD Sports’un Başkanı Peter Cowgill ise zincirin çevrimiçi satışlarının Nisan ve Mayıs aylarında çok fazla ivme kazandığını belirterek iyimser konuştu. İngiltere’deki temel olmayan perakendecilerin 15 Haziran’da yeniden açılmasına izin verildikten sonra aynı geri tepmeyi mağazalarda görmeyi umduğunu da sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu