Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Perakende Satışları Ekim’de Güçlü Gelirken Borç Rekor Kırdı

İngiltere perakende satışları Ekim’de piyasa beklentilerini aşarak %1,2’lik artış kaydederken borçlanma rekor seviyelere ulaştı. Detaylar aşağıda;
İngiltere Perakende Satışları Ekim’de Güçlü Gelirken Borç Rekor Kırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere ekonomisi için çift dipli resesyon korkuları artarken bugün Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından açıklanan veriler, hafif iyimserlik yarattı. Rapora göre Birleşik Krallık’taki perakende satışları, 2020 yılının Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 1,2 artarak yatay bir okuma yönündeki piyasa tahminlerini geride bıraktı.

Bu, sektördeki art arda altıncı ardışık artış olurken Ekim ayında mağaza dışı perakendecilik satış hacminde %6,4 artış, ev eşyası mağazalarında %3,2 artış ve departmanlı mağazalarda %3,1 artışın tümü, perakende satışlardaki genel aylık artışa katkıda bulundu.

Ekim ayında perakende satış hacmindeki yıllık artış oranı da %5,8 ile güçlü bir artış kaydetti.

Ekim ayı toplam perakende satış değerlerine bakıldığında (yakıt hariç), satışlar Şubat ayına göre %7,9 arttı ki bu online satışlarda %52,8’lik güçlü bir artışla yönlendirildi.
İngiltere Perakende Satışları Ekim’de Güçlü
Kaynak: ONS

Toplam perakende satış sektöründeki tüm ölçütler Ekim 2020’de artış kaydetti. İngiltere’de koronavirüs kilitleme kısıtlamaları uygulanmadan önce Şubat 2020’ye göre ise perakende satışlar yüzde 6,7 daha yüksek gerçekleşti.

Tüketiciler bu yıl daha erken Noel alışverişine başladıkları için, perakende satışlar yıllık bazda yüzde 5,8 artarak yüzde 4,2’lik tahminlerin üzerine çıktı. Akaryakıt hariç perakende satışlar aylık bazda yüzde 1,3, yıllık bazda yüzde 7,8 arttı.

Fakat ONS, Ekim ayında rekor düzeyde borçlanmanın ardından Birleşik Krallık’ta 1960’lardan bu yana en yüksek ulusal borç düzeyine ulaşıldığını da açıkladı. İngiltere’de Covid-19 salgınının maliyeti artmaya devam ederken bir ay daha rekor borçlanma kaydedildi.

Yeni açıklanan en son mali veriler, İngiltere’nin Ekim ayında geçen yıla göre yaklaşık 10,8 milyar sterlin daha fazla 22,3 milyar sterlin borç aldığını gösterdi.
İngiltere Borcu Rekor
Kaynak: ONS

Bu, Ekim ayında kaydedilen en yüksek borçlanma rakamıyken aynı zamanda 1993’te aylık kayıtların başlamasından bu yana herhangi bir aydaki en yüksek altıncı borçlanma oranı (bu yıl sadece Nisan, Mayıs, Haziran, Ağustos ve Eylül’de aşıldı) oldu. Ancak bu, ekonomistlerin tahmin ettiği 35,2 milyar sterlinin ve Eylül ayındaki 28,6 milyar sterlinin (revize edildi) altında geldi.

Bu mali yılın ilk yedi ayında (Nisan-Ekim 2020) kamu sektörü net borçlanmasının 214,9 milyar £ olduğu tahmin edilirken geçen yılın aynı dönemine göre 169,1 milyar sterlin daha fazla ve 1993’te kayıtların başlamasından bu yana herhangi bir Nisan-Ekim döneminde en yüksek kamu sektörü borçlanması oldu.

Kamu sektörü bankaları hariç kamu sektörü net borcu mali yılın ilk yedi ayında 276,3 milyar sterlin artarak 2020 yılı Ekim ayı sonunda 2.076,8 milyar sterline ulaştı. Bu gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) yaklaşık %100,8‘i oldu. Bu mali yılın ilk yedi ayında (Nisan-Ekim 2020) genel hükümet net borçlanmasının GSYİH’nin %9,9’u civarında olduğu tahmin edilirken, Ekim 2020’nin sonunda genel hükümet brüt borcu GSYİH’nın yaklaşık %104,7’sini oluşturdu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu