Yatırım yapmaya başla!

İngiltere’nin Önde Gelen Doktorundan Abur Cubur Reklamlarını Kaldırma Çağrısı!

İngiltere’nin önde gelen doktoru Sally Davies, çocukluk çağı obezitesi oranlarını azaltmak için abur cubur reklamlarını yasaklama çağrısında bulundu.
İngiltere’nin Önde Gelen Doktorundan Abur Cubur Reklamlarını Kaldırma Çağrısı!

İngiltere’nin önde gelen tıp uzmanlarından Sally Davies, çocukluk çağı obezitesi oranlarını azaltmayı amaçlayan bir dizi önerinin parçası olarak abur cubur reklamlarını yasaklama çağrısında bulundu. İngiltere Kamu Sağlığı İdaresi Başkanı Sally Davies son raporunda, sağlıksız yiyecek reklamlarının çocukların baktığı her yerde olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Çocuklar sürekli olarak sağlıksız yiyecek ve içecek reklamlarına maruz kalıyor. Şirketler sık sık çocukların çizgi film karakterlerini ve bu ürünleri pazarlamak için büyük spor etkinliklerinin sponsorluğunu kullanıyor, onları çocukların zihinlerine parlayan yıldızlar olarak atıyor.”

Araştırmada İngiltere’deki 10 ila 11 yaşları arasındaki altı çocuktan birinin obez olduğu, dördünün de fazla kilolu sınıfına girdiği belirtildi.

İngiltere 6 Çocuktan  Biri Obez Davies bu krizin bir dizi faktörden kaynaklandığını dile getirerek artan porsiyon büyüklükleri, pahalı sağlıklı yiyecekler ve her yerde bulunan abur cubur reklamlarını örnek gösterdi. Kapsamlı bir öneri kümesinde Davies, politikacıları çocukların sağlıksız yiyecek ve içecek tüketmeleri için pazarlama, sinyal ve teşvikler olmadan özgürce büyümelerine izin verecek önlemler uygulamaya çağırdı.

Çevrimiçi ve kamu tarafından finanse edilen etkinlikler ve mekanlar da dahil olmak üzere tüm medyada geçerli olmak üzere, daha az sağlıklı yiyecek ve içecek ürünlerinin pazarlanması ve sponsorluğunun kademeli olarak kaldırılmasını talep etti.

Haziran ayında İngiltere hükümeti, akşam saat 9’dan önce abur cubur TV reklamlarına yasak getirilmesi için halkın katılımı kararına varmıştı.

Sally Davies Abur Cubur Yasaklama Çağrısı Davies’in yiyecek ve içecek endüstrisine bir darbe daha olacak diğer önerisi ise toplu taşıma araçlarında yiyecek ve içecek tüketiminin yasaklanması oldu. Bunun tek istisnası su içmek, emzirmek veya diyabet gibi tıbbi durumları olanları kapsayacaktı. Raporda 2017 yılında, alkolsüz içecekler, şekerlemeler, tatlı ve tuzlu atıştırmalıklar için 300 milyon sterlin harcanırken, meyve ve sebzelerin reklamlarına ise sadece 16 milyon sterlin harcandığı vurgulandı.

Rapor Nielsen AdDynamix verilerine atıfta bulundu ki veriler, İngiltere’de toplam yıllık reklam harcamalarının %18’ini şekerleme ürünlerinin oluşturduğunu, tatlı ve tuzlu atıştırmalıkların toplam harcamaların %17’sini oluşturduğunu ve alkolsüz içeceklerin %11’lik katkı sağladığını, meyve ve sebze reklamlarının ise toplam harcamaların %2.5’ini oluşturduğunu gösterdi.

“Araştırmalar, çocukların televizyondaki sağlıksız yiyecek reklamlarına daha fazla yiyerek yanıt verdiklerini gösteriyor. Daha sonra sonraki öğünlerde telafi edemiyorlar bu da zamanla kilo alımına neden oluyor. Bu ekran reklamcılığını hükümet tarafından önerilen şekilde sınırlandırmak, çocukların sağlığını iyileştirmeye değerli katkılarda bulunabilir.” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum